Jak powstały lampy stołowe?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak długą drogę przebyły lampy stołowe, od ich pierwszej formy do obecnego kształtu. Można powiedzieć, że ujarzmienie ognia to prawdziwy początek cywilizacji. Ludzie pozbyli się lęku przed mrokiem i zimnem i postęp ruszył z miejsca. Światło zawsze miało ogromną rolę w postępie.

Przez setki lat udoskonalano techniki oświetleniowe, proces ten trwa nawet do dziś. Popatrzmy na streszczoną historię światła.Zaczęło się od płonącego kawałka drzewa. Następnie pochodnie udoskonalano, wsadzając na końcówkę łatwo płonące liście i mech. Wydrążano też kawałki skał, do których nalewano zwierzęcy tłuszcz. Z dodanym knotem lampka ta była pierwotną świeczką. W starożytnych cywilizacjach wynaleziono lampki oliwne. Przelewano oliwkowy tłuszcz do wszelkiego kształtu pojemników i wkładano knot, często stworzony po prostu z fragmentu sznurka. Zobacz (przeczytaj więcej tutaj) też W lampach palił się czasem też tran. Zobacz W Wiekach Ciemnych używano przeważnie pochodni i świec. Świece wytapiano z wołowego tłuszczu. Używano ich już o wiele wcześniej, jednak okres najszerszego ich upowszechnienia nastąpił po zagładzie Cesarstwa Rzymskiego. Ma to związek z używaniem ich do czynności religijnych, co obserwujemy również współcześnie.Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Wielka rewolucja przyszła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz skonstruował pierwszą lampę naftową. Równocześnie rozpoczął się rozwój lamp gazowych, mniej ergonomicznych i kosztujących więcej od naftowych, mimo to często zakładanych jako oświetlenie (porównaj ofertę na ideal lux lampy) uliczne. Do dzisiaj na wrocławskim Ostrowie Tumskim co wieczór są rozpalane przez latarnika.
W 1886 patent na żarówkę zdobył Thomas Edison. Od tego momentu należy liczyć początek trwającej wciąż ery elektryczności i upowszechnienia światła. Zastanówmy się, że często to, co kiedyś było niezwykle użytecznymi i rzadkimi wygodami, obecnie to dostępne wszędzie akcesoria dekoracyjne do domu. światło spowszedniało i nikt sobie nie umie wyobrazić egzystencji bez niego. Aktualnie wybierając lampy stołowe, żyrandole i kinkiety patrzy się przede wszystkim na estetykę. Jakże wiele się zmieniło od okresu podpalonego kawałka drzewa!
Źródło elampy-oswietlenie

Leave a Reply

*