Których towarów może dotyczyć przewóz ponadgabarytowy?

W 2012 roku weszła w życie nowela ustawy, której celem było uproszczenie do tego czasu bardzo złożonych metod. W pewnym stopniu tak się właśnie stało, jednak w praktyce pewne problemy rozwiązano, ale z drugiej strony wytworzono inne.

samochód prosto z wypożyczalni

Autor: Joe Hunt
Źródło: http://www.flickr.com
Zmiany te tyczyły się m.in. Rozmiaru pojazdów, które mogłyby przewozić przedmioty wielkogabarytowych. Do tej pory samochody mogły mieć masę całkowitą do 40 ton, natomiast aktualnie transport (zobacz nowe promocje na: kador przeniesienia maszyn) ponadgabarytowy ma prawo być przeprowadzany za pomocą pojazdów o masie całkowitej do aż 60 ton. Ponadto zmiany dotyczyły także zezwoleń na wykonywanie tego typu transportów. Wcześniej konieczne było uzyskanie pozwolenia za jakimkolwiek razem, kiedy miał być przeprowadzony taki kurs. Obecnie jednak istnieje możliwość uzyskania tzw. pozwoleń stałych, które są aktualne nawet przez 2 lata. Zmniejszono także czas konieczny na otrzymanie takiego zezwolenia. Niestety ujawniły się również kłopoty. Tyczą się one ilości i typu podmiotów, które mogą ewentualnie być ukarane, jeśli nie posiadają zezwolenia na dany przewóz. Do tej pory był to tylko przewoźnik, aktualnie natomiast to także spedytor, załadowca czy nadawca transportu.

Funkcjonuje 7 kategorii pozwoleń na transport ładunków wielkogabarytowych. Dwa z nich tyczą się tzw. towarów podzielnych, natomiast pozostałe – towarów niepodzielnych. Przewiezienie tego typu towarów jak np. łodzie, samoloty czy też maszyny budowlane, absolutnie nie jest rzeczą łatwą i nie każda firma da sobie z tym radę.

Jest to dla wszystkich zainteresowanych wielkie działanie logistyczne. W grę wchodzą przecież towary o masie większej niż 42t. Jeśli na planowanej drodze przejazdu będą znajdowały się zbyt wąskie miejsca, drogę alternatywną wyznaczają władze administracyjne.

Nakłaniamy Cię, abyś wszedł na hiperłącze do artykułu (https://www.zaciskihamulcowe.pl/oferta/samochody-ciezarowe/). Tam odkryjesz kolejne szalenie ciekawe treści na podobny temat do tego, który znalazłeś na tej stronie.

/J]

Leave a Reply

*