Kruszywa w Polsce

Mimo szalejącego na świecie kryzysu, branża budowlana nie odnotowuje żadnego zastoju. Ciągle stawia się przeróżne obiekty, robi się autorstardy i mosty, planuje się kolejne, gigantyczne inwestycje. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się też Unia Europejska, która wspomaga powstawanie naukowych centrów, czy budynków użyteczności publicznej.

Fabryka

Autor: Grégory Tonon
Źródło: http://www.flickr.com

Jakiś czas temu nasz kraj był ogromnym placem budowy. Z powodu organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej byliśmy zmuszeni do stworzenia właściwej infrastruktury drogowej oraz bogatej bazy turystycznej. Wybudowaliśmy w Polsce nowoczesne areny sportowe. W przygotowaniach wzięło udział dużo firm oraz ekip budowlanych. Wykorzystano również całe tony materiału, takiego jak kruszywa do betonu.

Sprzedaż kruszywa, niezbędnego na wszelkiego rodzaju budowach, to dzisiaj dochodowy interes. Budownictwo zawsze będzie działać, niezależnie od światowych załamań gospodarki. Ludzie budują nowe mieszkania, wielkie metropolie rozszerzają się o następne osiedla. Surowiec używany na budowie zawsze będzie człowiekowi niezbędny. Wystarczy sobie wyobrazić, jak wiele ton piasku codziennie używa się na wszelkiego rodzaju placach budowy w całym kraju? Są to niepojęte wręcz ilości. W ciągłym użyciu jest także kruszywo (kruszywa bazaltowe), wykorzystywane do budowania dróg w Polsce. A przecież producenci skądś muszą czerpać niezbędny materiał.

fabryka

Źródło: http://www.flickr.com/

Stąd też każda kopalnia (podziemny sprzęt górniczy) kruszywa powinna być na wagę złota. Upadłość takich zakładów nie wynika z tego, że nie ma już zapotrzebowania na konkretny materiał. Zwykle jest ona rezultatem złej polityki kierownictwa albo niewłaściwych decyzji na szczeblu państwowym. W pierwszej kolejności trzeba szukać kolejnych rynków zbytu. Jedynie wtedy działalność kopalni może przynosić zyski. Należy również inwestować w odpowiedni i nowoczesny sprzęt, który nie tylko wpłynie na efektywność pracy, ale też zagwarantuje bezpieczeństwo pracowników kopalni. Właściwa organizacja to klucz do powodzenia każdej firmy. Dużym problemem, które uniemożliwiają w Polsce pozyskiwanie nowych zleceń, są bez wątpienia z góry wygrywane przetargi. Konieczne jest nowe ustawodawstwo, które zapewni w tej branży uczciwą konkurencję.

Leave a Reply

*