Serwisowanie systemów sprężonego powietrza

Systemy sprężonego powietrza pracują wszędzie tam, gdzie działają systemy pneumatyczne – we wszelkiego rodzaju gałęziach przemysłu, ale nie tylko. Powietrze pod wysokim ciśnienie,, napędzające systemy pneumatyczne wykorzystuje się również w warsztatach naprawczych czy serwisach komputerowych. Jest to niedrogi i skuteczny sposób poruszania części układu pneumatycznego, sprężone powietrze wykorzystuje się oprócz tego do oczyszczania urządzeń z bardzo drobnych zabrudzeń. Można by pomyśleć, że systemy pneumatyczne są niezawodne. Niestety, nawet one ulegają niekiedy awarii. By jej uniknąć w systemach sprężonego powietrza wykorzystuje się specjalne elementy.

sprężarka śrubowa

Źródło: http://pneuma.pl

Powietrze zawiera wilgoć, która może niekorzystnie oddziaływać na trwałość metalowych elementów układu. W czasie sprężania powietrza, zawarta w nim wilgoć zmienia stan skupienia skraplając się i osadza się na elementach układu. By tego uniknąć, instaluje się osuszacze sprężonego powietrza . Dostępne są dwa typy osuszaczy zazwyczaj wykorzystywanym jest osuszacz chłodniczy. Zasada jego funkcjonowania jest bardzo prosta – ma on wytrącać wilgoć zawartą w powietrzu będącym w środku układu, przez zmianę jej stanu skupienia na stały. Drugi, rzadziej wykorzystywany typ tych urządzeń oparty jest na materiałach pochłaniających wilgoć – kliknij – i jest stosowany przy znacznie wyższych ciśnieniach. Osuszacz jest nierzadko największą częścią systemu pneumatycznego, wytwarza duże ilości wody którą trzeba raz na jakiś czas wylewać.

Kolejnym największym wrogiem urządzeń funkcjonujących na sprężone powietrze jest olej. W dużej liczbie miejsc układu jest on pożyteczny – ma bowiem ograniczyć tarcia elementów. W pozostałych miejscach jest natomiast niepożądany. W układzie na sprężone powietrze olej przepływa wraz z wilgocią, taką mieszaninę wody z olejem określa się fachowo kondensatem.

W celu usunięcia kondensatu z układu stosuje się urządzenia zwane spustami kondensatu.

Jeśli szukasz innych danych na omawiany wątek, to również rzuć okiem na nawiertnica analogiczne portale, które podnoszą tę problematykę.

Spusty kondensatu mogą działać zupełnie samodzielnie, w zależności od poziomu kondensatu w układzie. W bardziej prostych układach wykorzystuje się manualne spusty, wymagają one jednak częstego opróżniania. Kondensat jest bowiem niezwykle niebezpieczny dla niemal wszystkich części.

Leave a Reply

*