kilka zdań o automatyce

Automatyka jest dziedziną nauki, która jest niewiele znana dla bardzo wielu zwyczajnych ludzi, i kojarzy nam się raczej z ścisłymi naukami, z którymi gro z nas miewało trudności w szkole. Jednym z poddziałów automatyki jest automatyka przemysłowa. Zajmuje się ona automatyzacją rozmaitych procesów wytwarzania oraz procesów autonomicznych. Według grana ekspertów z tej branży należy ją uznać za niezmiernie szybko rozwijający się dział inżynierii elektrycznej.

Fabryka

Autor: Grégory Tonon
Źródło: http://www.flickr.com

Automatyzację

produkcji jak również samych procesów produkcyjnych przeprowadza się przy wykorzystaniu specjalnych systemów, które składają się z wielu wielotorowych modułów. Do takich należy zaliczyć z całą pewnością czujniki poziomu oraz zamykanie klap.
Mierniki są fizycznymi bądź biologicznymi narzędziami, które wliczamy w skład znacznie większych jak również i o wiele bardziej skomplikowanych systemów. Ich podstawowym zadaniem jest dokładne łapanie sygnałów, które wydawane są przez środowisko. Ponadto do podstawowych jego zadań należy jeszcze definiowanie ich oraz rejestrowanie. W naukach takich jak automatyka (szczegóły w podanym źródle) mierniki mają informować o pojawieniu się danych bodźców oraz przekroczeniu danej wartości progowej. Czytaj: więcej.
Inwestycje budowlane

Autor: Taras Kalapun
Źródło: http://www.flickr.com/photos/xslim/308450382/

Dziś można je podzielić na bardzo wiele rodzajów. Czujniki poziomu są optyczne, laserowe, mikrofalowe jak również wibracyjne. W zależności od docelowego przeznaczenia mogą być używane do badania poziomu cieczy lub też substancji sypkich. Nieco innym typem mierników są czujniki przepływu. Obecnie wiele firm ma do zaoferowania czujniki – hiperłącze – kompaktowe, w których miernik i elektronika przetwarzająca są ze sobą zintegrowane. Czujniki mogą być stosowane na przykład do monitorowania urządzeń klimatyzacyjnych bądź przepływu powietrza, które jest stosowane do schładzania szaf sterowniczych.

Oczywiście najlepsze modele posiadają jeszcze więcej godnych uwagi zastosowań. Nowoczesna automatyka wiele zyskała na wynalezieniu mierników. Dzięki ich obecności możliwe jest zgromadzenia informacji, które są pomocne w wielu procesach, którymi para się ta gałąź nauki. Już również właściwości czujników wykorzystywane są w innych gałęziach nauk technicznych.
Źródło: http://www.e-automatyka.eu/

Leave a Reply

*