Kilka przykładowych zastosowań stali o różnych parametrach, główne sposoby jej obróbki

Stal w różnych postaciach to jeden z bardzo ważnych konstrukcyjnych materiałów w przemyśle. Ze stali wykonuje się wszelakie pojazdy, różnego rodzaju urządzenia, a poza tym budowlane obiekty i konstrukcje.

Stal stosowana jest pod postacią różnego rodzaju kształtowników, dużą popularnością się cieszą wszelakie pręty – super pręty zbrojeniowe-> http://aner.com.pl/prod/prety-i-siatki-zbrojeniowe – i druty, jednak chyba największa jej ilość będzie występować pod postacią różnych blach. W walcarniach blachy stalowe nawija się na wielkie bele, jakie przewozi się następnie do różnych zakładów, gdzie z tych blach wykonywane są najróżniejsze elementy. Stalowe blachy mogą być obrabiane wieloma technikami, ich wybór uzależniony będzie od przeznaczenia i użytej technologii. Bardzo popularne jest na przykład tłoczenie, polega ono na tym, że arkusz blachy w odpowiednio przyciętym kształcie jest kładziony do specjalnej formy, w jakiej przy udziale prasy jest tłoczony końcowy element. Kolejnym popularnym sposobem wykonywania blaszanych elementów jest ich wycinanie, obecnie jest kilka skutecznych technik, które pozwalają na otrzymanie sporej dokładności i precyzji.

produkcja stali

Autor: Uri Tours
Źródło: http://www.flickr.com

Blachy stalowe, ale też pozostałe elementy wykonane z tego materiału, występują w ogromnej ilości odmian. cięcie (propozycje) zależnie od wykorzystanych dodatków wykazuje różnorodne własności mechaniczne. Zwykłe odmiany stali, używane bardzo powszechnie, są średnio odporne na atmosferyczne warunki, również ich właściwości mechaniczne nie wyróżniają się niczym szczególnym. Stale takie z reguły sprawdzają się w większości zastosowań, jednak jeżeli ktoś będzie potrzebował lepszych parametrów, to bez problemów znajdzie właściwe materiały.

Na przykład rodzina stali domex charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, a jednocześnie dobrymi własnościami plastycznymi. Dzięki tak zbilansowanym parametrom stal ta jest stosunkowo łatwa w obrabianiu, w tym doskonale sprawdza się podczas toczenia, a równocześnie elementy zrobione z niej są wytrzymałe i solidne. Zobacz witrynę producenta. Stale domex są bardzo chętnie używane w przemyśle kolejowym, stoczniowym, a także rolnictwie i motoryzacji.

Leave a Reply

*