Każdy, kto pracuje w usługach, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zatrzymanie klienta oraz właściwe z nim rozmawianie

W dzisiejszych czasach jest duża konkurencja w sektorze usługowym. Powinniśmy umieć się wyróżnić.
Trudno byłoby dziś wyobrazić sobie nasz świat bez szeroko rozumianych usług.

opony

Autor: Frank Weber
Źródło: http://www.flickr.com

Schemat którędy ucieka ciepło z budynku

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.
Obecny wiek bazuje na tym sektorze chyba bardziej niż na przemyśle. Wiek XX był czasem przemysłu, a wiek XXI jest czasem usług i szeroko rozumianej cyfryzacji. Jeżeli przykładowo pracujemy w biurze turystycznym, to są to usługi. To samo dotyczy sprzątaczek, ale także adwokatów, trenerów osobistych czy fryzjerów. Możemy oprócz tego napomknąć o usługach designerskich, hotelarskich czy restauracyjnych. Spektrum jest doprawdy spore.

Gdy pomyślisz, że warto zgłębić więcej szczegółów wiążących się z prezentowaną tu tematyką, zerknij na źródło (https://www.arapneumatik.pl/k-48-wylaczniki-prozni) – w tamtym miejscu odnajdziesz podobne zagadnienia.

Można byłoby zaryzykować stwierdzenie, że ten, kto ma bezpośredni kontakt z klientem, pracuje w sektorze usług. Dlatego niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy i wykształcenia, powinniśmy być świadomi kilku podstawowych zasad. Po pierwsze zawsze należy być dla klienta miłym oraz trzeba się uśmiechać. Na rynku jest duża konkurencja. Jeżeli będziemy dla klienta opryskliwi oraz nie daj Boże będziemy pyskować, to prawdopodobnie ten wybierze się do konkurencji. Ale to nie koniec. Dodatkowo może opowiedzieć o tym incydencie swoim znajomym, którzy także mają znajomych.

Najważniejsze jest więc to, żeby unikać czarnego PR-u. Zawsze bądźmy mili i uśmiechnięci, a wszelkie sporne kwestie starajmy się załagodzić. Prócz tego w usługach trzeba także mieć ładną prezencję oraz miły charakter.

Leave a Reply

*