Już czas wiosenny! Pora wyjść na świeże powietrze i zacząć grillowanie!

Nadchodzi wiosna,ukochany okres w roku wszystkich maniaków spędzania czasu na na dworze. Po ciemnych i ciągnących się w nieskończoność wieczorach zimowych w końcu można radować się promieniami słońca i pierwszymi zielonymi liśćmi na drzewach i krzewach. Wraz z pojawieniem się wiosny, ludzie odzyskują wigor i zaczynają aktywnie działać.

grillowanie

Autor: ZM Pekpol
Źródło: ZM Pekpol
Wiele osób wykorzystuje nadejście nowego okresu jako bodziec do dokładnych porządków w mieszkaniu i wyrzucenia niepotrzebnych gratów. Oczyszczenie własnej przestrzeni pozwala wrócić do równowagi po zimie i wskoczyć w nowy etap z czystą kartą. Wiosna to także czas powrotu do sportu i dbania o figurę. Ciało zastane po długich miesiącach zimowych domaga się ruchu i świeżego powietrza. Ludzie wyciągają więc z garaży rowery i łyżworolki, częściej chadzają na piesze wędrówki albo zaczynają przygodę z bieganiem. W parkach roi się od ludzi grających w siatkówkę lub koszykówkę, jeżdżących na desce lub też po prostu odpoczywających na łonie przyrody.
Słoneczne dni skłaniają także do odnowienia kontaktów ze przyjaciółmi i częstszego wychodzenia do ludzi. Nie zaskakuje więc fakt, że tak dużym uwielbieniem cieszą się grille. Impreza tego rodzaju łączy w sobie to, czego wiosną najbardziej człowiek najbardziej potrzebuje: ożywcze powietrze, świeżo przyrządzone jedzenie (pizza legionowo) i szczęście wynikające z czasu spędzonego z bliskimi. dodatkową zaletą spotkań przy grillu są maleńkie koszty ich organizacji. Wystarczy tylko odszukać świetne miejsce w przyrodzie, obwołać towarzystwo, kupić parę rzeczy: węgiel drzewny, rozpałkę, foliowe tacki pod mięsiwa i patyczki do szaszłyków, a później zapowiedzieć imprezę składkową- .

znajomi podczas grillowania, grill

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia
W jej ramach każdy uczestnik jest zobowiązany do przyniesienia z sobą jakiegoś dania i napoju. Dzięki temu gospodarz się musi się spłukiwać, a biesiadnicy mają okazję spróbować rozmaitych potraw. Na grillu można bowiem upiec praktycznie wszystko. Od mięs, ryb i kiełbas, przez warzywa, po tofu, a nawet owoce. Do tego porządna porcja dobrej surówki, pajda świeżego pieczywa i puszka ukochanego piwa- .słodycze (zobacz więcej)Satysfakcja gwarantowana, no i nie trzeba zmywać!

Leave a Reply

*