Jakim sposobem odnaleźć idealne opony?

Właściwie dobrane opony są ważniejsze, niż wielu kierowców mogłoby twierdzić. Zależy od nich dużo czynników związanych z komfortem prowadzenia samochodu, jego właściwym funkcjonowaniem, jak również kwestia bezpieczeństwa. Ten ostatni czynnik rzecz jasna ma bardzo duże znaczenie. Bezpieczeństwo w jeździe autem musi być zapewnione. Tak wiele natomiast zależy w tych sprawach od właściciela samochodu; dotyczy to również opon.

opony samochodowe

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo często słyszy się o tym, jak ważna jest systematyczna wymiana ogumienia na nowe. Także obowiązek zmiany ogumienia w zależności od warunków pogodowych jest niejednokrotnie poruszanym tematem. Rzadziej natomiast mówi się o właściwym dopasowaniu wielkości opony. Określenia takie jak na przykład „opony 215 55 16” do tej pory dla dużej liczby osób są nie do rozwikłania. Oznacza to natomiast dokładną wielkość opony i jest to oznaczenie specjalistyczne, stosowane szeroko przez fachowców. Taki symbol można także odszukać w samochodzie i na jego podstawie nabywać nowe ogumienie.

Jak poznać rozmiarIdentyfikowanie rozmiaru opony zwykle nie nastręcza dużych kłopotów. Jest kilka miejsc, w których w każdym przypadku znajdzie się oznaczenie zawierające rozmiar opon. Jednym z tych punktów jest oczywiście opona, na większej części modeli oznaczenie znajduje się na boku opony. Poza tym oznaczenia tego można szukać również (masz więcej pytań?) w pobliżu wlotu paliwa, jak również we wnętrzu niektórych samochodów. Informacja ta bez wątpienia znajdzie się także w książce serwisowej pojazdu. Trzeba również (oferta) pamiętać, że w przypadku auta nabytego w salonie ogumienie zawsze jest właściwie dobrane. Natomiast nabywając samochód od kogoś należy pamiętać o sprawdzeniu, czy ogumienie właściwe dopasowane.

Serwisy i sklepy z ogumieniem
Jeżeli z jakiejś przyczyny nie uda się poznać prawidłowego rozmiaru opony, można poprosić o pomoc specjalistów. Najważniejszym punktem będzie w takiej sytuacji autoryzowany serwis danej marki samochodu, w którym tego rodzaju informację na pewno się dostanie. Dostanie się tam również zestaw opon w odpowiednim rozmiarze, jednak ceny niekiedy są odstraszające. Bardziej zachęcające są z pewnością w różnorodnych sklepach z ogumieniem, w których również symbole takie jak „opony 195 60 15” są doskonale znane pracownikom.

Leave a Reply

*