Jakiego rodzaju zastosowanie ma granit? Gdzie się go stosuje? Co natomiast można powiedzieć o wykorzystaniu węglanu wapnia?

Faktycznie różnorakie związki chemiczne mają ważne miejsce w naszym życiu. Dzięki nim można zyskać różnorodne produkty, jakie można stosować do produkcji wielu różnych elementów, i to w wielu dziedzinach. Dość interesujące rozwiązania oferują granity i węglany wapnia, więc najlepiej przyjrzeć się temu z bliska.

granit

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Jak wiadomo z lat szkolnych, węglan to po prostu nieorganiczny związek chemiczny, który jest mocno powszechny w przyrodzie. Jest podstawą wielu minerałów, jak kalcyt i aragonit. Jest również składnikiem niektórych skał, przykładowo dolomitu. Jednakowoż co nas najbardziej interesuje, znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. W postaci wapienia wykorzystywany jest jako kamień budowlany, zaś w postaci sproszkowanych skał wapiennych służy jako surowiec do otrzymywania wapna palonego.

Dość silnie zmielony może być użyty jako biały barwnik, w postaci farby wodnej. Węglan wapnia to chemiczny dodatek do żywności, używany jako utwardzacz, a także jako biały barwnik spożywczy w tego typu produktach typu pieczywo, herbatniki czy lody. Co więcej, węglan wapnia możemy znaleźć również w kosmetykach, tabletkach z witaminami, czy nawet w papierosach- czytaj dalej na tej stronie. W technologii oczyszczania wody wykorzystywany jest do powiększenia zasadowości, a również związania dość agresywnego dwutlenku węgla.

Granit (więcej info) jest chyba bardziej powszechny, bo od razu kojarzy się z wykorzystaniem go w budownictwie. Służy do budowy wielu elementów, zwłaszcza natomiast można z niego wykonać tego rodzaju elementy jak parapety lub blaty granitowe. Jest to głębinowa kwaśna skała o budowie jawnokrystalicznej- WKG.

kamień, granit

Autor: Jesse Wagstaff
Źródło: http://www.flickr.com

Jest zbudowana między innymi z kwarcu. To zastosowanie w budownictwie już jakiś czas jest bardzo popularne, bo występuje dosyć duża dostępność dużych bloków, które bez problemu się tnie i poleruje. Granit maGranit (http://kamieniarstwo.pl/)cznie wysokie walory estetyczne oraz wytrzymałość i kwasoodporność. W budownictwie poza wykorzystaniem go w celach dekoracyjnych, znajduje zastosowanie jako kamień budowlany (bloki, grys i krawężniki). Co interesujące, granit jest stosowany w sporcie żużlowym, ponieważ stanowi nawierzchnię toru, jaka w dużym stopniu zmniejsza przyczepność kół. Dzięki temu ten sport jest bardziej widowiskowy. Granit ma zastosowanie również w curlingu, jako materiał do tworzenia kamieni curlingowych.

Leave a Reply

*