Jakie mamy metody cięcia stali? Jaki ze sposobów rokuje najbardziej obiecująco?

Jest tak faktycznie sporo sposobów, aby wyciąć grubą blachę z miękkiej stali. Wiele z tych metod odnosi się do automatyzacji, inne pasują do cieńszych blach, inne do grubszych, kolejne są szybsze, drugie wolniejsze. Tak samo jesteśmy w stanie powiedzieć o kosztach, gdyż można ciąć taniej oraz drożej. Identycznie można powiedzieć, jak zlecane jest przykładowo gięcie stali. W naszym artykule poznasz cztery najbardziej istotne metody wykorzystywane w maszynach CNC do cięcia kształtów.

stal

Autor: Karl-Ludwig Poggemann
Źródło: http://www.flickr.com
Wycinanie palnikiem tlenowym oraz cięcie gazowe to na pewno najstarszy proces ciecia miękkiej stali, podobnie jak gięcie stali – . Rzeczywiście jest to łatwy proces, natomiast sprzęt jest dość tani. Palnik tlenowy jest w stanie przeciąć dość grubą blachę, faktycznie ogranicza go tylko ilość dostarczanego tlenu. Są przypadki, kiedy palnik tlenowy tnie stal o grubości 900 a nawet 1220 milaser (cięcie laserem)trów. Cięcie stali to również cięcie plazmowe. Tego rodzaju sposób oferuje większe prędkości, niż cięcie tlenowe. Nie ma jednak tak dobrze, ponieważ tym samym nie dostaniemy tak wysokiej jakości, jak w przypadku powyżej.

Kliknij ten link oraz zobacz w treści zamieszczony w tamtym miejscu tekst. Są w nim uzupełniające wiadomości. One również analizują taką tematykę.

profile stalowe

Autor: KNAUF
Źródło: KNAUF

Optymalna grubość blachy, która gwarantuje najlepszą jakość krawędzi ma od około sześciu milimetrów do 40 milimetrów. Jak posiadamy do przecięcia dosyć cienką lub bardzo grubą blachę, to ogólna prostopadłość krawędzi jest gorsza, choć równość krawędzi jest na dosyć dobrym poziomie. Cięcie laserowe jest idealne do cięcia miękkiej stali, której grubość wynosi około trzydziestu milimetrów (max.). Osiągniecie właściwych i zadowalających rezultatów powyżej dwudziestu pięciu milimetrów wymaga znacznie wysokiej jakości wszystkich elementów, takich jak materiał, lecz również czystość gazu lub stan dyszy. Tego typu cięcie nie jest procesem zbyt szybkim, ponieważ w przypadku miękkiej stali to w sumie proces przepalania. Wykorzystuje dość wysoką wartość temperatury skupionej wiązki lasera zamiast płomienia podgrzewającego.

Tak więc szybkość jest ograniczona przez zachodzące reakcje chemiczne między żelazem i tlenem. Ostatni z metod to cięcie strumieniem wody. Taki strumień wody bardzo dobrze się do tego nadaje, gdyż oferuje równe i bardzo dokładne cięcie. Takie cięcie może być lepsze niż cięcie laserowe, gdyż gładkość krawędzi prezentuje się lepiej, nie ma również odkształceń cieplnych. Dodatkowo, strumień wody nie podlega ograniczeniom, które odnoszą się do grubości, a to występuje w przypadku cięcia laserowego oraz plazmowego. Jak już jednak musimy wskazać granicę, to wynosi ona od 150 do 200 milimetrów.

Leave a Reply

*