Jaki rodzaj opłat podatkowych wybrać, w przypadku gdy jesteś wynajmującym mieszkanie

Możemy wybrać jeden z trzech rodzajów podatku, różnorodnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stopa 8,5 proc.), podatek na zasadach zbiorowych (stawki progresywne 18 i 32 proc.) także podatek liniowy (współczynnik 19 proc.). Dwa poprzednie dotyczą osób konkretnych, które nie prowadzą przedsiębiorstwa.

Duża kawalerka ze ścianką działową

Autor: Unique Hotels
Źródło: http://www.flickr.com
W pierwszej kolejności jesteśmy zmuszeni zadecydować, który rodzaj jest dla nas bardziej korzystny.

Upewnij się, że nasze odnośniki (https://czarnakreda.pl/czarna-kreda-nawoz/) mogą prowadzić wyłącznie do wartościowych stron. Jeśli zainteresowały Cię jakieś informacje, to te odnośniki mogą Cię przenieść Cię do cennych portali.

Zazwyczaj jest to ryczałt, bo tu obowiązuje, niższa stawka. W każdym wypadku należy wycenić wartość mieszkania, nie kalkuluje się wyłącznie kwota do należności na umowie. Jeżeli naliczamy ryczałt, bierzemy pod uwagę przychód, to znaczy zyskane pieniądze, a w przypadku innych form dochód, innymi słowy przychód pomniejszony o ceny jego zdobycia. Uogólniając, płacąc podatek od wynajmu na regułach ogólnych, mamy możliwość od niego odliczyć koszty na naprawianie lub nowe umeblowanie. A jeżeli straciliśmy dużo, czasem kalkuluje się opłacić podatek na normach ogólnych. Odliczyć można też odsetki od zadłużenia hipotecznego. Przy wyliczaniu podatku od wynajmu nie zapominamy pomyśleć o podatku od nieruchomości i amortyzacji nieruchomości, czyli tego, że jej cena osłabia się z biegiem lat co można odliczyć od podatku za wynajem (-> zobacz szczegóły na Jak korzystamy z opodatkowania od dochodów z najmu w odmianie zryczałtowanej, powinno się dostarczyć zeznanie na druku PIT-28 po zakończeniu roku podatkowego do 31 stycznia.

mieszkanie

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Drugim sposobem rozliczenia dochodów z wynajmu jest ich rozliczenie łącznie z dochodami ze stosunku pracy w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeżeli tak, to szybko sprawdź tutaj bth inne tego typu materiały – one także są wartościowe.

Do przychodów z wynajmu kwalifikujemy tylko komorne, bo stanowi on przyczynienie majątkowe wynajmującego. Natomiast inne wydatki, które ma zobowiązanie płacić dzierżawca (komorne do spółdzielni, zapłaty za media), nie są przychodem. W przypadku stopy podatku od wynajmu wypływającej z regulacji o podatku od osób fizycznych, mamy możliwość potrącić wydatki, które wydaliśmy na to lokum. Może się okazać, że wydatki były tak wysokie, że suma podatku będzie niższa niż według zobowiązania zryczałtowanego. Stosowny do rozliczenia zysków z najmu mieszkania jest Urząd Skarbowy punktu pobytu płatnika podatków, bez względu na to w którym miejscu jest obiekt najmu.

.

Źródło: https://damdom.pl/

Leave a Reply

*