Jak wytwórcy żywności dbają o zdrowie konsumentów?

Każdy osobnik oddaje dużą uwagę na to, co wkłada do swoich ust. Pożywienie musi być wszakże nie wyłącznie smakowite, lecz również wypróbowane dla naszego dobrego zdrowia. Dlatego spółki produkujące różnego rodzaju pożywienie muszą respektować pewnych standardów, aby oferowane przez nie towary nie stwarzały zagrożenia naszemu organizmowi.

W tym tekście omówimy 3 tematy mające powiązanie z zagwarantowaniem nam zabezpieczenia żywności.
System HACCP to skrót od anglojęzycznych słów Hazard Analysis and Critical Control Points, czyli obserwacja zagrożeń i krytyczne punkty kontroli. System HACCP używa się do zapewnienia zabezpieczenia żywności >>> badania żywności poprzez określenie i opinię potencjalnych zagrożeń z punktu wzroku wymagań zdrowotnych pożywienia i niebezpieczeństwa pojawienia się zagrożeń w trakcie realizowania różnorodnych elementów , które dotyczą przykładowo produkcji czy handlu i przewożenia żywności. System HACCP opiera się na 7 zasadach, jakie należy respektować podczas wymienionych procesów.
podatek

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Fragmenty mieszkania

Autor: OK Apartment
Źródło: http://www.flickr.com
Tzw. Global Standards to komplet 4 standardów technologicznych, jakie definiują wymagania, które nakładane są na producentów żywności > haccp w zamyśle zagwarantowania zabezpieczenia jego między innymi produkcji lub spożywania oraz dystrybucji. Wykonana przez British Retail Consortium w obecnej postaci stosowana jest niemalże na całej Ziemi przez różnego rodzaju handlarzy z Unii Europejskiej czy Ameryki Płn. Uzyskanie certyfikatu BRC związane jest z respektowaniem dziesięciu fundamentalnych wymagań.

IFS to skrót anglojęzycznych wyrazów International Food Standard, zatem Ogólnoświatowy Standard pożywienia jest szczególnym standardem uznawanym poprzez GFSI (Global Food Safety Initiative) oraz stworzonym dla różnych wytwórców pożywienia, szczególnie na wymagania dużych w sieci i należących do nich firm naszych

Leave a Reply

*