Jak wykonywać obróbkę cieplną? Jakie parametry muszą być zachowane? O czym pamiętać?

Obróbka cieplna jest nazwą obróbki materiałów metalowych, która odnosi się do poddaniu materiału wymaganym zabiegom cieplnym. Mają one odmienić strukturę stopu. Sprowadza się to do nadania im pewnych cech mechanicznych, fizycznych a także chemicznych. Taki proces obróbki cieplnej to specjalne dobrane operacje i zabiegi, jakie są związane z procesem technologicznym tworzonym w sposób niezmienny, raczej na jednym ze stanowisk roboczych.

odlew

Autor: Kirt Edblom
Źródło: http://www.flickr.com
Zabieg obróbki cieplnej jest częścią operacji, w której skład można zaliczyć nagrzewanie, wygrzewanie oraz chłodzenie. Tego typu obróbkę można podzielić na parę rodzajów, między innymi na obróbkę cielną zwykłą lub obróbkę cieplną-mechaniczną. Obróbka cieplna najczęściej bazuje na zmianie własności metali i stopów pod wpływem temperatury i jak bierzemy pod uwagę czas. W dziedzinie obróbki cieplnej możemy wyróżnić zwłaszcza wyżarzanie, hartowanie a także odpuszczanie. W praktyce jednakowoż wychodzi tyle dziwacznych sytuacji, z których trudno wcześniej zdawać sobie sprawę.

W takiej sytuacji możemy zawdzięczać wiele mniej znanym dziedzinom nauki. Do grona takich nauk z pewnością trzeba zaliczyć odlewnictwo, które od jakiegoś czasu stało się bardzo ważnym rzemiosłem, które wykorzystywane jest jednocześnie w motoryzacji, dekoracji, jak i branży domowej. Dla wielu osób ta technologia to tajemnica, bo używane w niej specjalne narzędzia są mało znane. Pomimo to, nie jest ona bardzo wielopłaszczyznowa, jak może na początku się zdawać. Na czym więc to polega? Wyżarzanie jest zabiegiem obróbki cieplnej, jaki polega na rozgrzaniu metalu do odpowiedniej temperatury, na wygrzaniu w takiej temperaturze oraz na studzeniu jej do temperatury otoczenia. Wyżarzanie najlepiej stosować do zmiękczania stali jeszcze przed walcowanie na zimno.

Żeliwo. odlewnia żeliwa

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Nadaje się również do usunięcia naprężeń materiałowych, modyfikacji struktury krystalicznej oraz zmiany fizycznych właściwości. Niezbędne, aby nie stosować zbytnio wysokiej temperatury do wyżarzania, nie można także zbyt długo przeprowadzać tego działania, bo w jego wyniku stal może stać się gruboziarnista. Znaczy to, że zatraci swoje zalety ciągliwości i wytrzymałości. Dodatkowo, stanie się mniej odporna na uderzenia, a na pewno takiej stali nie będzie chciał kupić żaden klient.

Leave a Reply

*