Jak wygląda działanie czujników rezystancyjnych? Jaką mamy zasada działania takiego sprzętów?

Czujniki rezystancyjne to urządzenia, które reagują na zmienioną temperaturę zmianą rezystancji wbudowanego w nie rezystora. Reguła działania takich urządzeń polega na użyciu zjawiska przemiany rezystancji metali razem z wartością temperaturową.

Gdy temperatura podwyższa się, zmienia się także amplituda drgania jąder atomów i prawdopodobieństwo zderzeń elektronów swobodnych jonów. Wywołuje to hamowanie poruszania się elektronów przez co wzrasta rezystancja. Metalem, jaki posiada najlepsze właściwości jeśli chodzi o rezystancje jest platyna “pt”, na przykład Pt 100 – sprawdź szczegóły. Do przygotowania rezystorów można natomiast też użyć niklu oraz miedzi. Poza tradycyjnymi rozwiązaniami rezystorów termometrycznych, ostatnimi czasy zauważamy dużą ich miniaturyzację, a także konstrukcje, w których uzwojenie z drutu zastępuje się rezystancją, jaka jest wykonana techniką warstw napylonych.

elektryczność

Jest to technika przejęta z technologii wykonywania elektrycznych systemów scalonych. W tej dziedzinie szalenie istotne jest jakiego typu wykorzystywany jest prąd pomiarowy przetwarzany przez przetworniki temperatury. Powinien on być jak najbardziej mały, aby uniknąć nagrzewania się rezystora. Możemy tak na dobrą sprawę przyjąć, że prąd pomiarowy o wartości 1 mA nie wniesie znaczących błędów. Prąd tej wartości daje spadek napięcia 0,1 V w Pt 100 przy temperatury zero stopni. Taki sygnał, przy małych wahaniach, powinien być następnie przetransportowany do punktu wskazującego albo analizującego przewodami łączącymi. Są różnorodne układy, jeden to ukłaprzewodami zobacz (więcej treści na ten temat)dowy. Łączenie czujnika z elektroniką przetwarzającą odbywa się za pomocą kabla 2-przewodowego. Podobnie jak inne przewodniki elektryczne kabel taki posiada rezystencję elektryczną, która łączy się szeregowo z czujkami temperatury.

Dzięki temu dodawane są dwie rezystancje, a wynikiem jest systematycznie większe wskazanie temperatury. Na dużych długościach rezystancja doprowadzeń może wprowadzać dużą liczbę omów oraz wytwarzać duże przesunięcie w pomiarach. Żeby uniknąć tego błędu, rezystencja jest kompensowana elektrycznie.

Leave a Reply

*