Jak winien wyglądać dobrze ubrany facet? Kilka słów w temacie fascynującej historii krawatów

W współczesnych czasach coraz większą popularność zjednują sobie wszelkiego rodzaju blogi dotyczące mody męskiej. Obecni mężczyźni coraz większą wagę przykładają nie tylko do tego, jak wyglądają w pracy i podczas oficjalnych spotkań, ale również na co dzień – przykładowo w czasie weekendu spędzonego z rodziną. Z tego właśnie powodu powstaje cykl naszych tekstów dotyczących mody męskiej – teraz dla przykładu się historią krawatów.

Fascynująca historia krawatów

Historia krawatów jest bardzo długa, co bez wątpliwości zdziwi każdego – najczęściej wydaje się nam, że krawaty mogą być atrybutem współczesnego faceta. Tymczasem pierwsze krawaty pojawiały się na terenie Europy już w XVII wieku – wówczas król Francji Ludwik XIV przejął je od Chorwatów. Od razu krawaty stały się symbolem dobrze wyglądającego mężczyzny i zaczęły świadczyć o jego dobrej pozycji. Na początku krawaty były właściwie wyłącznie jedwabne – dopiero z upływem czasu zaczęto produkowanie krawatów z innych materiałów, które były po prostu tańsze niż wysokiej jakości jedwab. Na początku krawaty bez wątpliwości wyglądały zupełnie inaczej niż współczesne – dopiero po I wojnie światowej upowszechnił się aktualny krój krawata. Jednocześnie w latach sześćdziesiątych właściwie nikt z przysłowiowych Kowalskich nie zakładał krawatów – był to znak protestu przeciwko komunistycznej władzy. Rozkwit branży krawaciarskiej nastąpił znowu dopiero w latach dziewięćdziesiątych i można stwierdzić, że nie tylko trwa do dziś, ale również bez wątpienia coraz mocniej się rozwija.

biznesman

Źródło: pixabay.com

Inne akcesoria szafy faceta

Równocześnie trzeba zwrócić uwagę na sprawnie rozwijającą się nieco inną gałąź tego biznesu – mianowicie muchy. Najczęściej stosowane są jako zamiennik krawata, jednakże dobrze zapoznać się z elementarnymi zasadami savoir vivre odnoszącymi się do ich noszenia. Muchy najczęściej zakładamy do fraka lub smokingu, zaś krawat będzie niewątpliwie odpowiednią ozdobą do tradycyjnego garnituru lub do samej marynarki.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się włożyć krawat czy muszkę, to z pewnością nie koniec wszelkiego rodzaju problemów. Czy zdecydować się na eleganckie kolory czy raczej dopasowywać kolor tych dodatków do koloru stroju swojej partnerki? Czy w trakcie oficjalnej imprezy można poluzować trochę krawat a nawet go zdjąć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiadać w następnych artykułach naszego cyklu.

Leave a Reply

*