Chryzantema

Chryzantema to olśniewająca, popularna roślina ozdobna o prześlicznych kulistych kwiatostanach. Jej płatki mogą mieć różne barwy – od złotej przez czerwień i purpurę po białe, różowe i pomarańczowe.

Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Nadzwyczajnie uznana w Azji, pojawia się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też wierzono, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu państwach azjatyckich sprezentowanie czerwonej lub żółtej chryzantemy jest znakiem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce kwitnie zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października.

Chryzantemy

Autor: http://www.flickr.com
Źródło: http://www.flickr.com

W Polsce uprawa chryzantem jest średnio wymagająca pod względem pielęgnacji. Chryzantemy dobrze zadbane odwdzięczają się olśniewającym kolorem, zaś cięte długo zachowują piękno. W tej chwili uprawia się ją nie tylko na Święto Zmarłych, ale jako rodzaj kwiatów ozdabiających ogród lub mieszkanie. Chryzantema to roślina głównie doniczkowo-szklarniowa, ale są i odmiany, które można posadzić w gruncie w ogródku.

Najlepiej, by były posadzone w miejscu jasnym, ale nie nadmiernie mocno nasłonecznionym. Aby je uprawiać, najlepiej nabyć gotowe sadzonki chryzantemy. Trzeba je posadzić wiosną lub latem, koniecznie używając nawożonej ziemi – można użyć zarówno naturalnego, jak również sztucznego. Konsystencja nawozu powinna być najbezpieczniej płynna.

Chryzantemy doniczkowe

Autor: Verity Cridland
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy używamy nawozów sztucznych, ważne jest ich spowolnienie lub stopniowe rozłożenie, ponieważ nadmiar może utrudnić rozwój. Kolejną ważną czynnością jest tzw. uszczykiwanie, czyli usuwanie niezdrewniałych pędów tak, by pozostało pod tym miejscem ok. 7 liści. Należy tak zrobić trzykrotnie w ciągu uprawy roślin. Pozostałe użyteczne zabiegi pielęgnacyjne to skrócenie pędów o 2/3 podczas zimowania oraz staranne nawożenie, ponieważ kwiaty pobierają niemało składników mineralnych. Ziemia musi być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5.

Podczas zimowania świetnym pomysłem jest przykrycie chryzantem gałęziami świerkowym lub torfem, ale w żadnym wypadku liśćmi z powodu podatności tych roślin na wilgoć. Można kupić również gatunki mrozoodporne, np. złocień ogrodowy, odmianę Beatrice lub chryzantemę skandynawską – są one bardziej długowieczne i bez trudu można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Po przezimowaniu dobrze jest zanieść rośliny – wiechlina do ciepłego, znakomicie oświetlonego pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że chryzantemy są bardzo wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich dobre oświetlenie jest nad wyraz ważne w tym okresie. W razie wystąpienia mszyc lub (zobacz sklepmardrew.pl) mączniaka prawdziwego, należy opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym i zrobić to jeszcze co najmniej dwa razy.

Chryzantema zwykle ma wysokość ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może urosnąć na nawet 1 metr (nasze chryzantemy).

Leave a Reply

*