Jak radzić sobie z chorobami roślin, wywołanymi przez grzyby- rady dla działkowców i domorosłych ogrodników.

Rośliny i grzyby to organizmy, które nader często egzystują w bliskiej symbiozie. Rośliny, dzięki współdziałaniu, mają łatwiejszy dostęp do wody i soli mineralnych które zawiera- grzyby tworzą jakby przedłużenie systemu korzeniowego roślin. Biorą również substancje wyrabiane przez same grzyby. One za to korzystają z glukozy, której same nie umieją wyprodukować, a rośliny tak- dzięki fotosyntezie.

choroby roślin

Źródło: pl.wikipedia.org

Często grzyby wręcz wyspecjalizowały się we współpracy z pewnymi rodzajami roślin. Wiedzieć o tym powinni w szczególności zbieracze grzybów, bo w przypadku roślin leśnych mikoryza ,bo tak nazywa się taki rodzaj symbiozy, opisanej w dodatku po raz pierwszy przez polaka, botanika Franciszka Kamieńskiego pod koniec XIX wieku, to zjawisko niemal częste. I, dzięki tej wiedzy, grzybiarze wiedzą, że aby znaleźć maślaki, należy szukać ich nieopodal sosny, koźlaków w bliskim sąsiedztwie brzóz, borowików natomiast tak, gdzie rośnie sosna, buk, dąb czy grab. Wydawałoby się, ze układ ten jest idealny. I owszem jest, w wypadku niektórych roślin nawet niezbędny, by przetrwać. Ale bywa i tak, co z kolei kojarzą działkowcy czy sadownicy, że grzyb na roślinie oznacza chorobę. Różnie to z nimi bywa- pewne rośliny szpecą, inne osłabiają, ale i zabijają. W przypadku przyległego do domu ogródka, czy działki, utrata rośliny (szczegóły tu: http://www.projektoskop.com/37-trzmielina/) nie będzie wiązać się z jakimiś sporymi stratami, ale w przypadku upraw zbóż, czy w większym sadzie, atak choroby wywołanej niepożądanym gościem, jakim jest grzyb, może oznaczać większe, proste do policzenia, finansowe straty.

Jeśli przeglądasz ten artykuł, to oznacza, że omawiany temat bardzo Cię zafascynował. Jeżeli tak w rzeczywistości jest, to kliknij tutaj i zobacz przydatne notatki.

Co zatem można zrobić, by się przed tym uchronić?

Istnieją przeróżne preparaty, naturalne, oraz chemiczne, mające na celu ochronę roślin przed chorobotwórczymi grzybami. Te najskuteczniejsze posiadają dużo atestów. W przypadku, gdy mamy do czynienia z grzybem w naszym przydomowym ogrodzie, czy na działce, powinniśmy sięgnąć po sprawdzony produkt, jak Topsin. Przede wszystkim ze względu na jego skuteczność i wszechstronność. Wspomoże walkę z grzybami i pleśniami na zbożach, roślinach sadowniczych, jak jabłoń, grusza, brzoskwinia, wiśnia, czy śliwa, ale też na agreście, truskawce, czy porzeczce. Jest też efektywny w przypadku warzyw, czy roślin ozdobnych. Wystarczy roztwór 0,1 % Topsin z wodą, aby zarówno prewencyjnie zapobiegać, jak również walczyć z już rozprzestrzeniającym się grzybem. A wszystko w służbie naszego pięknego ogrodu.

Leave a Reply

*