Jak z dobrymi rezultatami uprawiać storczyki w mieszkaniu

Storczykito byliny z rodziny storczykowatych, która na równi z rodzina astrowatych, jest najliczniejszym gatunkiem na świecie. By przybliżyć wielkość tej liczby należy wspomnieć, że ich gatunków jest dwa razy więcej niż ptaków oraz cztery razy więcej niż gatunków ssaków. W naszym kraju, w środowisku naturalnym występuje w przybliżeniu 50 gatunków z 24 rodzajów a wszystkie obejmuje ochrona .

storczyk

Autor: Jarek Zok
Źródło: http://www.flickr.com
Kwiaty owych przepięknych roślin wyrastają gęsto, na kształt kłosa, na szczycie łodygi. Wszystkie gatunki i rodzaje storczyków, są to wieloletnie byliny. Nie mają one zdrewniałej łodygi na stałe. Mogą rosnąć na dwa sposoby. Pierwszy – monopodialny – polega na tym, iż łodygawyrasta z pojedynczego pączka. Na wysokości wierzchołka dodawane są liście których ilość zwiększa się co roku. Roślinamoże w ten sposób osiągnąć nawet parę metrów wysokości.
Drugi sposób wzrostu – sympodialny – polega na wykształcaniu przez roślinę kilku pędów, które mogą urosnąć tylko do pewnej wielkości. Kiedy przekwitną zostają zastępowane nowymi.

Istnieją pewne gatunkistorczyków, w mało przyjaznym klimacie, które posiadają umiejętność samozapylania. Gdy okres oczekiwania na zapylenie przez owada za bardzo się przeciąga w czasie, wówczas pyłek wysycha i opada idealnie na słupek. Wówczas dochodzi do samozapylenia.

Odmiany storczyków domowych są niezwykle popularne w Polsce. Aby roślinajak najdłużej utrzymywała piękny oraz zdrowy wygląd należy pamiętać o nawożeniu i podlewaniu. Ponadtotrzebanależy ją także systematycznie przesadzić. Wiele osób obawia się, że po przesadzeniu kwiatprzestanie kwitnąć.

W tym artykule są niezwykle fascynujące informacje, lecz gdy chcesz dowiedzieć się więcej, odszukaj ponadto pozostałe dane, które dostępne są tutaj.

Wystarczy dobrać właściwe podłoże oraz doniczkę.

Ziemia do storczyków bardzo różni się od tej, do której przesadzamy popularne domowe kwiaty. Rośliny te wymagają lekkiego podłoża złożonego przed wszystkim z kory i dodatkowych komponentów. Dobrym dodatkiem jest z pewnością mech (zobacz mech chrobotek reniferowy) torfowiec, który długo zatrzymuje wilgoć. Można go kupić z hodowli, ponieważ w warunkach naturalnych jest pod ochroną. Do mieszanki podłoża można dodać trochę styropianu, który spulchni i napowietrzy podłoże, a także łupinę kokosa.
Storczyk przesadzamy do doniczki o gładkiej strukturze, np. z plastiku lub przezroczystego szkła. Z pewnością nie nadają się do tego doniczki pełne , kosze oraz doniczki torfowe.

Leave a Reply

*