Funkcja użytkowa i zdobnicza oświetlenia domu

Każdy kto aranżuje własne mieszkanie musi wiedzieć, że światło we wnętrzach prócz funkcji użytkowej jest znaczącym elementem wystroju. Ma możliwość akcentować jakieś fragmenty i ukrywać pozostałe, a przede wszystkim tworzy klimat pomieszczenia, dlatego warto poświęcić mu cokolwiek uwagi i rzetelnie zaplanować rozlokowanie pozycji świetlnych.

Rodzaj zastosowanego oświetlenia dobiera się zazwyczaj w zależności od funkcji, jakie spełnia dane miejsce.

światło w sypialni

Autor: woodleywonderworks
Źródło: http://www.flickr.com

W sypialni odpowiednio się sprawdzi światło boczne, stanowiące intymny nastrój pomocny nam do wyciszenia się przed snem aniżeli centralnie ulokowana lampa pod stropem, czy żyrandol. Dla kogoś, kto lubi czytać w łóżku przydadzą się stylowe lampki nocne .Należy pamiętać, że bardzo jasne, sztuczne światło aktywizuje do pracy i koncentracji. Zaś przyciemnione sprzyja odpoczynkowi. Poza tym, im więcej źródeł oświetlenia, tym odpowiedniej, większa jest wówczas sposobność kształtowania przestrzeni. www.lampydodomu.pl/1353-wloskie-lampki-nocne

światło w łazience

Autor: Sanitec KOŁO
Źródło: Sanitec KOŁO
W łazience, gdzie przeważnie nie ma dojścia do naturalnego źródła światła, dostosowanie stosownego oświetlenia jest wyjątkowo istotne. Odpowiednio ustawiane upraszcza wykonywanie codziennych czynności, zapewnia wygodę i komfort. W małych pomieszczeniach dobrze się sprawdzi się lampa sufitowa do łazienki. Wybierając oprawy trzeba mieć na uwadze, by nabywać te, które są wodoszczelne, przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach narażonych na wpływ wilgoci. Znaczącym czynnikiem w każdej łazience jest równe oświetlenie lustra. Jeśli pragniemy dodać stylowego charakteru naszemu pomieszczeniu możemy umiejscowić nad lustrem dekoracyjne lampy. Takim prostym sposobem podkreślimy strefę umywalkową, a ogółowi nadamy elegancki element.

światło w pokoju dziecka

Autor: Studio Caramella
Źródło: Studio Caramella

Pokój dziecka to miejsce zabaw, nauki, odpoczynku, toteż najistotniejsze są lampy sufitowe dla dzieci. Światło winno być wystarczająco jasne i równomiernie rozproszone. Lampy dla najmłodszych są efektowne i jest ich bardzo dużo na rynku, więc bez trudu jest możliwość przystosować wzornictwo lampy do wystroju pokoju. Ale wyłącznie jedno, górne źródło światła nie wystarczy. Urządzając pokój dziecięcy trzeba odpowiednio wyłonić rodzaje światła i miejsce zamontowania lamp.

Leave a Reply

*