Fakty i mity o medykamentach przeciwbólowych. Co musimy wiedzieć, aby stosować je odpowiednio?

Żaden człowiek nie jest od nich wolny, każdy jest zmuszony niekiedy skorzystać z ich pomocy. Leki, bo o nich mowa, są konieczne, kiedy jesteśmy chorzy lub odczuwamy ból. W największej ilości przypadków sięgamy po nie samodzielnie, gdyż boli nas głowa lub brzuch, gdy niedobrze się czujemy. Jeśli jest naprawdę niedobrze idziemy do lekarza, który przepisuje nam specjalny lek na receptę.

Pomimo to, nawet nie za bardzo szkodliwe leki są w stanie szkodzić, jeśli będziemy je przyjmować nieuważnie i bez umiaru. Co więc zrobić, ażeby korzystać z leków, lecz nie przesadzić? Co musimy wiedzieć o lekach przeciwbólowych?

tabletki2

Źródło: http://www.sxc.hu

Wielu na przykład jest zdania, że aspirynę można dawkować małym dzieciom. To oczywiście nieprawda. Aspiryna ma kwas acetylosalicylowy i w naszym kraju nie można jej podawać dzieciom do lat dwunastu, zaś w Wielkiej Brytanii nawet do szesnastu lat. Czemu właściwie? Lek ten jest w stanie spowodować bardzo niebezpieczny zespół Reye’a, czyli chorobę która powoduje patologiczne zmiany w wątrobie i mózgu. Ponadto, gdy doskwiera nam rzeczywiście silny ból to nie powinniśmy mieszać leków. Często bowiem w takim momencie bierzemy większą dawkę lub próbujemy różnorodnych preparatów.

Zainteresowały Cię informacje zaprezentowane w tym miejscu? Jeśli tak, to kliknij tutaj oraz odkryj stronę, która również Cię się spodoba.

Nie można tego robić, a lekarze szczerze przestrzegają przed łączeniem ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego.

tabletki

Źródło: http://www.sxc.hu

Innym mitem rozpowszechnianym dosyć często jest pewność, iż leki może brać każdy. To oczywiście też nieprawda, gdyż jeśli jesteśmy chorzy na serce lub mamy problem z wątrobą, to poszczególne leki przeciwbólowe mogą być dla nas zabójcze. Tak samo się może stać, kiedy jesteśmy w ciąży. Wielką uwagę musimy zachować szczególnie, kiedy podajemy tego typu leki najmłodszym. Nie istnieje też uniwersalny lek dla każdej osoby.

Jeżeli masz chęć zgłębić jeszcze inne wiadomości na prezentowany tu wątek, to zobacz to ważne źródło (https://apteczka-madrali.pl/sprytne-wskazowki/artykuly/zywnosc-specjalnego-przeznaczenia-medycznego) – ono również jest bardzo cenne.

Jeżeli szukasz informacji, zobacz tutaj artykuł.

Mawia się również często, iż najbardziej bezpiecznym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Jest w tym dużo prawdy, ale pod warunkiem, iż przyjmujemy go w odpowiedniej dawce. To znaczy, że nie można przekroczyć dziennego limitu, czyli większą ilość niż osiem razy 500 g dziennie. W bardziej znacznych dawkach ten lek może być toksyczny.

Całe jednakże szczęście, że jest na tyle pewny, iż mogą przyjmować go małe dzieci, osoby chore na serce i kobiety w ciąży. Jednak nie można po niego sięgać w sytuacji, kiedy mamy wrzody żołądka lub mamy chorą wątrobę. W tym sensie jednakże lek wydaje się rzeczywiście przystępny dla wielu z nas.

Leave a Reply

*