Ekwipunek domorosłego stolarza

Początkujący majsterkowicz musi skompletować przybory potrzebne do pracy w warsztacie. Jeśli to mają być przybory do obróbki drewna, to musimy skupić się na dłutach, piłach i szlifierkach, lecz nie można zapomnieć o paru innych urządzeniach. Jednym z najistotniejszych akcesoriów w pracy każdego stolarza są – co oczywiste – stoły ślusarskie.

Każdy warsztat ślusarski powinien ich mieć na stanie przynajmniej 2, są bowiem podstawowym miejscem pracy na każdym etapie działania. Stoły ślusarskie są rodzajem stołów warsztatowych oraz mogą być zrealizowane tak z metalu, jak również z drzewa. Cechują się najczęściej solidną konstrukcją i umożliwiają w funkcjonalny oraz estetyczny sposób wyekwipować stanowiska warsztatowe a także ślusarskie w każdym zakładzie.

Z drzewa można wyczarować naprawdę wiele bajecznych przedmiotów, zacząwszy od sprzętów, takich jak szafki, stelaże do łóżek, stoły, biurka, aż do drewnianych posążków, fragmentów ozdobnych jak też akcesoriów meblowych. Do biegłości w obróbce drzewa dochodzi się przez praktykę i wiedzę na temat drewna. Duży kawałek drzewa, z którego chcemy zrobić mniejsze fragmenty możemy pociąć z pomocą ręcznej piły, lecz to już przeżytek. O wiele wygodniejsze jest użycie pilarki łańcuchowej spalinowej, dzięki jakiej precyzyjnie oraz prawie bez wysiłku przyrządzimy blogi drzewa (zobacz również prowadzenie sprawy w urzędzie) o takiej wielkości, jaka nam się będzie wydawała odpowiednia.

Wieszak z narzędziami

Autor: IQRemix
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby drewno stało się gładką deską trzeba użyć szlifierki, a kiedy chcemy wygładzić mały fragment drewnianej powierzchni starczy papier ścierny należytej grubości. Natomiast wyrzynarki służą do przydawania kawałkom drewna pożądanych kształtów. Przydadzą się również ściski, śruby nierdzewne. Wszystko znajdziesz na stronie Bezcennym przyrządem do dokładnego cięcia drzewa jest piła tarczowa.

Jeżeli mamy ambicje nieco artystyczne, to przyda się komplet rylców. Najczęściej zestawy zawierają 6 dłut o rozmaitym rozmiarze. Z pomocą odpowiedniego rylca jak też drewnianego młotka można ozdobić wybrany fragment ławy albo przodu szafki, ale konieczna jest do tego dość duża biegłość. Ornamenty dekoracyjne wykonuje się też przez przypalanie drewna specjalnym palnikiem.

Jeżeli zainteresował Cię tego typu tekst, poznaj inne informacje na ten temat. Najlepiej sprawdź sam pillowplates, odnajdziesz tu analogiczne informacje.

Do drobnych elementów używa się rydełek.

Leave a Reply

*