Domowy budżet – czym jest i czemu należy go zaplanować?

Domowy budżet jest to zestawienie dochodów oraz wydatków, na ogół tyczące się każdego miesiąca. systematyczna kontrola budżetu pomoże Ci ocenić kondycję finansową Twojej rodziny a także umożliwi zarządzanie pieniążkami.

coaching

Autor: Map of the Urban Linguistic Landscape
Źródło: http://www.flickr.com
Budżet można prowadzić w zeszycie, można również przygotować prostą tabelę w Excelu. Forma nie będzie mieć większego znaczenia. Tworzenie domowego budżetu zaczynamy od dokładnego rozpisania wszystkich stałych przychodów jak też kosztów. Podstawą planowania budżetu jest uświadomienie sobie konstrukcji wydatków oraz podzielenie ich na dwie grupy – wydatki konieczne, takie jak kredyty, czynsz, żywność (lecz nie wszelka) oraz te ponadprogramowe, takie jak zabawa, używki, poniektóre odzienia czy jedzenie. Dokonując takiego podziału, możemy oszacować swoją finansową sytuację po czym zaplanować następne kroki.
Planowanie budżetu domowego to planowanie również większych kosztów, takich jak wczasy, upominki świąteczne bądź urodzinowe. Jeśli stosownie wcześniej przygotujesz się na owe wydatki, przykładowo odkładając co miesiąc drobne sumy, nie będziesz musiał korzystać z kosztownych gotówkowych kredytów. Jeśli jednakże znajdziesz się w kryzysowej sytuacji, podratować Cię może pożyczka pozabankowa Freezl, jaka nie będzie bardzo kosztowna.

Poniektórych wydatków przewidzieć się po prostu nie da, jednakże warto odłożyć pieniądze na czarną godzinę i stworzyć awaryjny fundusz, jaki uratuje nas, kiedy nadciągną finansowe czarne chmury. Przeczytałeś, pomyślałeś, a więc do dzieła! Lektura powyższego tekstu nic nie da, jeśli nie zaczniesz działać.

Leave a Reply

*