Do jakiego rodzaju zadań służą tensometry? Co jest najistotniejsze? O jakich kwestiach pamiętać?

Tensometr jest czujnikiem, który służy do pomiaru naprężenia. Praktycznie jednak pomiar tensometryczny odnosi się do pomiaru odkształcania i obliczania naprężenia w oparciu o przyjęty związek fizyczny, którym jest prawo Hooke’a.

Tensometry są często używane też do pomiaru kolejnych wielkości nieelektrycznych, tego rodzaju jak siła, ciśnienie lub masa. Najbardziej znane tensometry to modele oporowe, jakie zamieniają swoją rezystencję razem ze zmianą wymiarów. Istnieją jednakże i inne tensometry, jakie wyróżniamy ze względu na budowę.

Oczekujesz na następny wpis? Chcę powiadomić Cię, że istotna strona jest już gotowa. Zatem zachęcam do przejrzenia jej.

To m.in. modele wężykowe, kratowe i zygzakowe. Czujniki – więcej informacjitakiego typu są podstawowym elementem każdej z wag elektronicznych, lecz również urządzeń do pomiaru sił ściskających czy rozciągających.

Dość często możemy je znaleźć w układach automatyki, w tamtym miejscu mamy konieczność wykonywania pomiarów wagowych, np. ciężaru zbiorników, które magazynują surowce albo platform najazdowych. Czujniki takiego typu najczęściej umieszcza się pod podporami zbiornika lub platformy. W połączeniu z właściwymi Urządzeniami pomiarowymi można wykonać pomiar mas czy dozowania surowców.

O stosowaniu najlepszego rodzaju tensometru decydować będą warunki i wymagania pomiaru mające związek z materiałem albo kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika. Tensometry posiadają wiele zalet.

przekrój - dziecko

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim są bardzo czułe i dokładne, mają niezbyt duże wymiary, są wytrzymałe na różne drgania oraz wstrząsy. Świetnie znoszą pracę w wysokich temperaturach i ciśnieniach, możemy je też umieszczać na powierzchniach zakrzywionych.

Leave a Reply

*