Dla sporej grupy ludzi to najważniejszy dzień w całym życiu – pierwsza komunia święta. Czym właściwie jest?

W końcu nadchodzi ten długo wyczekiwany dzień – pierwsza komunia święta. Dla każdego dzieckajest to niezwykle ważne wydarzenie. Chłopcy wyglądają poważnie, choć są jeszcze mali i zazwyczaj nie ubierają tak odświętnych ubrań, a dziewczynki ubierają się w pięknie suknie komunijne. Po pięknej uroczystości jest czas na uroczystość o niezwykłej wadze dla każdego dziecka – spotkanie z rodziną w domu i rozpakowywanie prezentów.

Autor: Superfoto.pl
Mnóstwo ludzi twierdzi, że to właśnie ta ostatnia część – czyli prezenty, stają się dla każdego dziecka najistotniejsze.

Prezentowany materiał jest bardzo interesujący, jednak bez ociągania zobacz też podobny opublikowany tu w innym miejscu wpis – on również jest godny uwagi.

Czy to rzeczywiście coś złego? Czy nie można po prostu oddzielić tych dwóch sfer, sprawić by były zgodne, żeby jedna i druga miała swoje zaszczytne miejsce. Do pierwszej części – celebrowanej w kościele dzieci długo się przygotowują (poznaj ofertę na sukienki komunijne). Choć poświęcają czas na odpowiednie przygotowanie, są uświadamiane przez rodziców na temat wiary, to jednak jest to dla nich jeszcze zbyt uroczyste. Nie oznacza to że mają zostać wykluczone z tej uroczystości.

Ale, owszem, jest to sytuacja odmienna, bardziej poważna niż te, w których dotychczas brały udział. Wiadomo że, nie ma co od nich wymagać, dojrzałej świadomości własnej wiary. Dziecko w tym wieku ma wiele innych rozterek charakterystycznych dla swojego wieku. Najważniejsze, żeby dziecko było dzieckiem, jak najbardziej naturalnym, żeby cieszyło się z prezentów, a msza w kościele może znudzić… Nie róbmy z tego tragedii. W życiu dziecka jest czas zarówno na przyjemności, na dzieciństwo, ale także na obowiązki. Już od małego dziecko powinno uczyć się obowiązkowości, gdyż dzięki temu będzie lepiej funkcjonowało w przyszłości.

Pierwsza Komunia Święta

Autor: Dustin and Jennifer Stacey
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo to,powinniśmy pozostawić mu dużo swobody, bo podobnie, tak jak powierzone mu drobne zadania i konieczność nauki, tak do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędna jest też odpowiednia ilość zabawy. To naprawdę niezwykle ważne, powinniśmy o tym pamiętać, jeśli chcemy wychować mądrego, ale i szczęśliwego człowieka. Warto o tym pamiętać i nie brać sobie za bardzo do serca innych rad, no chyba, że zachowują zdrowy rozsądek i nie każą eksperymentować z metodami wychowawczymi. Takie rady często nie są skuteczne, co więcej, mogą jeszcze zaszkodzić.

Leave a Reply

*