Czym się charakteryzuje odlewanie różnych metali, jakie plusy i minusy będzie miała technika ciśnieniowego odlewania.

Jedną z popularniejszych metod produkcji różnych elementów metalowych jest odlewanie. Odlewnicze techniki znane są od bardzo dawna, przez wiele lat inżynierowie je udoskonali i dopracowywali, przez co aktualnie można tą techniką robić skomplikowane i wymagające dużej dokładności części. Najlepszym przykładem wykorzystania technik odlewniczych są bloki silników, nawet motory najlepszych samochodów sportowych wykonuje się tą metodą.

Sama metoda odlewania w największym skrócie będzie polegać, że przygotowuje się odpowiednią formę, do której wlewa się płynny metal. Formy mogą być albo wielorazowe, i wówczas wykorzystuje się do ich wytwarzania wytrzymałe stale, albo jednorazowe, i wtedy najczęściej są wykonane z odpowiednich mas formierskich. Po zastygnięciu formę się rozbija lub ściąga i element można przekazać do dalszej obróbki – czytaj więcej o odlewach. W ten sposób wykonywać można odlewy z mosiądzu, aluminium czy żeliwa, lecz również z innych metali lub ich stopów, zależnie od wymagań.

odlew

Jedną z bardziej nowoczesnych odlewniczych technik, jakie się pojawiły na rynku, jest odlewanie ciśnieniowe. Metoda ta polega na wtłaczaniu pod dużym ciśnieniem i z dużą prędkością roztopionego stopu do formy. W skutek szybkiego odprowadzania energii cieplnej metal krzepnie, zachowując równocześnie należytą strukturę. Tego typu odlewy charakteryzuje wysoka precyzja i powtarzalność, jednak ma to swoją cenę. Przede wszystkim czasochłonne i drogie jest przygotowanie form.

Będzie wymagać dużego doświadczenia i wiedzy pracownika, który się tym zajmuje, co znacząco wpływa na poziom kosztów. Dużo będą również kosztować urządzenia przeznaczone do produkcji odlewanych elementów, lecz przez to że mają wymienne formy, to można je wykorzystywać przy produkcji wielu rozmaitych elementów. Przy stosowaniu tej techniki uważać trzeba na niepożądane zjawiska, jakie się mogą pojawić – zobacz ofertę Alwro. Po pierwsze występują kłopoty z gazowymi pęcherzykami i niemetalicznymi wtrąceniami, jakie mogą mieć wpływ na ostateczną jakość elementu.

Leave a Reply

*