Czym się cechują materiały stosowane do budowania instalacji pracujących w wysokiej temperaturze.

Urządzenia pracujące w wysokim zakresie temperatur potrzebują specjalnych materiałów, które muszą sobie w tego typu warunkach poradzić. Dotyczy to między innymi najróżniejszych kotłów domowych i przemysłowych, które służą do ogrzewania jakiegoś medium, najczęściej wody.

wdok na duży magazyn

Autor: Promo Pixa
Źródło: http://www.flickr.com
pomieszczenie biurowe

Autor: U.S. Army RDECOM
Źródło: http://www.flickr.com
Takie kotły – skorzystaj z oferty na kotły wodne: bosch-industrial.pl/articles/news/Kotly-wodne – mają bardzo różne wymiary, od niedużych w domach jednorodzinnych aż po potężne instalacje mające zasilić całe budynki czy niekiedy i osiedla. Różny również jest sposób zasilania, w kotłach najczęściej się wykorzystuje ropę, gaz ziemny albo tradycyjny węgiel. Jednak bez względu na to, jakie paliwo zostanie spalane, to każde wytwarza dużą temperaturę, na działanie której cała instalacja musi być odporna. Jeżeli użyte materiały nie zapewniałyby należytych parametrów, to w pewnej chwili cała instalacja mogłaby poważnie się uszkodzić.
button reklamowy

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas realizacji tego typu instalacji najczęściej stosowane są odpowiednie blachy kotłowe, których właściwości są dopasowane do pracy w wyższych temperaturach. Dzięki użyciu specjalnych odmian stali do ich produkcji bez żadnego problemu wytrzymają one trudne warunki panujące w instalacji. Stale takie projektuje się na temperatury dochodzące nawet do ponad tysiąca stopni, i w zakładanym zakresie nie mogą one ulegać żadnym odkształceniom. Z jeszcze lepszych gatunków stali wytwarza się rury kotłowe, które oprócz odporności na temperaturę muszą jeszcze wytrzymywać wysokie ciśnienia.

Ze względu na bezpieczeństwo przeważnie są one wytwarzane jako bezszwowe, a znalazły one swoje zastosowanie między innymi w kotłach i przewodach zobacz (propozycje) parowych.

Leave a Reply

*