Czym na pewno nie jest automatyka oraz gdzie ma ona swe zastosowanie?

Czy też kiedy podjeżdżasz wieczorem do bramy własnej posesji, nie mogłoby być ci miło, gdybyś mógł po prostu wcisnąć przycisk na znajdującym się niedaleko kierownicy pilocie, aby w ten sposób roztworzyć bramę? Nie musiałbyś wychodzić z samochodu na być może padający właśnie deszcz.
Jeśli o tym nie słyszałeś, to pamiętaj, że tego typu rozwiązania są możliwe już od pewnego czasu.

Jest to wykonalne przy pomocy dostępnej aktualnie technologii o nazwie automatyka. Łatwo jest się domyślać, że to gałąź techniki oraz nauki, która zajmuje się kwestiami sterowania wieloma różnymi procesami, które mogłyby odbywać się lub całkowicie bez obecności człowieka, albo zaledwie z ograniczoną jego obecnością. Nie należy jednak mylić jej z automatyzacją, ponieważ taki proces ma na celu wyeliminować lub (kontynuuj) w maksymalnym stopniu ograniczyć konieczność obecności człowieka przy robieniu jakiejś pracy. Warto dodać, że terminu automatyka używa się potocznie również mówiąc o praktycznym użyciu urządzeń służących do kontroli czy sterowania podległymi im mechanizmami.
Billboard - reklama wielkoformatowa zewnętrzna

Autor: Stuart Grout
Źródło: http://www.flickr.com

Urządzenia z opisywanej branży techniki i nauki zazwyczaj można by dopasować do jednego z trzech podstawowych typów. Jest to więc grupa sprzętów służących do wykonywania pomiarów, grupa urządzeń sterujących (są to zatem np. regulatory) oraz grupa sprzętów wykonawczych.

W praktyce mogłyby to być urządzenia elektryczne lub mechaniczne lub w większym stopniu skomplikowane mechanizmy, które wykorzystują część albo wszystkie wymienione przed momentem sposoby.

Jeśli masz ochotę zdobyć więcej wiadomości na omawiany temat, to odnajdziesz je niewątpliwie po przejściu do źródła (http://www.zcipajos.pl/) – w tamtym miejscu są one bardzo interesujące.

Mogą zostać one wykorzystane np. w budownictwie czy też w transporcie. Widzimy więc, że ta dziedzina techniki posiada znaczne wykorzystanie.

Leave a Reply

*