Czym jest plazma i do czego się ona nadaje? Czy możemy nią ciąć blachy? Ależ tak. Sprawdź o co chodzi

Plazma jest zjonizowaną materią. z wyglądu przypomina gaz. Dzięki specyficznym właściwościom niektórzy nazywają ją dodatkowym stanem materii. Plazma jest złożona jednocześnie z cząstek z ładunkiem elektrycznym i obojętnych. W niej znajdziemy zjonizowane atomy jak i elektrony, lecz co istotne, cała objętość , którą ona zajmuje jest eleketrycznie obojętna. Z powodu obecności dużej ilości jonów o różnorodnych ładunkach, a także swobodnych elektronów, plazma jest w stanie przewodzić prąd elektryczny, lecz jej opór obniża się razem ze wzrostem temperatury.

Blacha

Autor: Paul Joseph
Źródło: http://www.flickr.com
Zależy to w związku z tym od natężenia przepływającego prądu, w plazmie można rozróżnić różne stany. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, iż przy niewielkim natężeniu prądu nie widać żadnego świecenia. Kolejny, już przy większym natężeniu prądu plazma zaczyna wytwarzać światło, a gdy natężenie prądu przekroczy graniczą wartość to powstaje łuk elektryczny. Wtedy można przystąpić do spawania plazmą. Wtedy staje się możliwe plazmowe cięcie blach, .

Żeby zgłębić informacje na omawiany temat, to najpierw poznaj inne wiadomości na to zagadnienie – wszystkie materiały przeczytaj tutaj.

Cięcie takie polega na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia bardzo mocno skupionym łukiem plazmowym elektrycznym. Ma on dużą energię kinetyczną.

Plazmę tworzy się za pomocą palnika do przecinania plazmą. Przepuszczanie cząstek sprężonego gazu przez jarzący się łuk elektryczny – afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/41/napedy-lancuchowe-km35en-24vdc – może spowodować dużą jonizację, co powoduje, że dzięki dużemu zagęszczeniu siły robi się strumień plazmy. Zasada działania cięcia plazmą korzysta z wysokiej temperatury w centrum łuku plazmowego, ale także ogromną prędkość strumienia plazmy. Dzięki temu surowiec może się stapiać i być wydmuchiwany otworu w którym tniemy.

Przecinanie blach tym sposobem jest niezawodne, lecz rzecz jasna, aby było to jak najbardziej skuteczne potrzeba także odpowiedniej jakości blachy, jak hardox. To gwarancja, iż blacha jest właściwa i jest bardzo trwała na różne warunki. Tak wybrany model będzie nam służył przez długi czas. Najbardziej znanym gazem plazmotwórczym jest powietrze. Tam gdzie potrzebna jest duża moc najczęściej wybiera się argon, azot oraz dwutlenek węgla. Częste są również zmieszane składniki, jak argon-wodór lub argon-hel. Takimi mieszankami jest możliwie cięcie materiałów przewodzących prąd elektryczny, wykonanych ze stali węglowych oraz stopowych, jak również aluminium.

Leave a Reply

*