Czy warto zamontować podziemny pojemnik na wodę deszczową oraz jaka powinna być jego kubatura?

Opady atmosferyczne mają to do siebie, że występują z różnym nasileniem oraz nie jest łatwo z góry przewidzieć w jakich okresach wystąpi susza, a w jakich ulewy.
Biorąc pod uwagę tylko czas maj–wrzesień, przeciętna miesięczna ilość opadów atmosferycznych w owym okresie wynosi 50–70 mm w zależności od rejonu.

zakup

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiada to średnio 60 litrom wody na jeden metr kwadratowy, z tym że ów napływ może wystąpić jednorazowo przy intensywnej ulewie albo rozłożyć się może równomiernie na kilka dni w ciągu miesiąca.
producent zbiorników

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Przyjąwszy tenże opad, liczba wody realna do odprowadzenia z dachu o nawierzchni ok. 200 m2 będzie to ok. 12 m3. Budowa (zobacz mcrsklep systemy płyt ogniochronnych) tak dużego pojemnika to znaczny koszt i dlatego z reguły nie montuje się większych niż 3–4 m3, szczególnie że intensywne opady mogą występować sporadycznie. Inna kwestia to opłacalność oraz sens budowy takowego pojemnika. Producent zbiorników zapewnia, iż ilość wody wyczerpywanej do podlewania np. gazonu powinna jednorazowo wynosić 10–20 lITrów na m2, czyli ze zbiornika będzie można nawodnić jednym podlewaniem blisko 200–300 m2. Powinniśmy również mieć na uwadze, iż konieczność podlewania występuje w czasie dłuższej posuchy, a wtedy i zbiornik (sprawdź promocję dotyczącą zbiorniki grp maragency) nie będzie napełniony. Pod względem ekonomicznym intratność takiej inwestycji jest przynajmniej wątpliwa. zakładając nawet, iż uda się w całości spożytkować wodę opadową, to całkowita jej objętość w ciągu miesięcy letnich wyniesie oKOŁO 60 m3.

Przyjmując przeciętną cenę 1 m3 wody na pułapie 3 zł, ewentualne oszczędności w przeciągu roku wyniosą mniej więcej 180 zł, lecz w praktyce będzie to o wiele mniej.

Leave a Reply

*