Czy trzeba przekładać w każdym sezonie opony w swoim samochodzie?

W dużych aglomeracjach wielokrotnie jest tak, że kierowcy nie myślą o zamianie ogumienia na sezon zimowy. Dzieje się tak, ponieważ podstawowy ruch odbywa się po jezdniach miejskich, gdzie ulica jest sucha nawet w zimie.

Opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Czasem może jednak dojść do sytuacji, że mocny śnieg będzie pruszył przez noc, przez co bardzo wcześnie rano przy wyjeździe na ulicę będziemy mieli spory kłopot. Wymienić opon już niestety nie zdążymy i będziemy musieli zaryzykować i wyruszyć na drogę z ogumieniem letnim.

Nie raz zdarza się taka sytuacja, że musimy wyjechać nieoczekiwanie poza aglomerację miejską. Na ulicach wiejskich jest możliwe, że napotkamy drogi całkowicie nieprzejezdne. Taki wyjazd może to być wycieczka do dziadków podczas ferii, a może to być po prostu nieplanowany wypadek. Należy już zawczasu pomyśleć i przygotować się na taką ewentualność. Umożliwi nam to, że będziemy czuć się dobrze i nie będziemy się martwić taką ewentualnością.

Niestety wspomniane powyżej zabezpieczenie to zwykła inwestycja w ogumienie zimowe. Ogumienie można kupić już wcześniej, dzięki czemu będziemy mogli wydać na nie mniej pieniędzy, dlatego że będziemy mieli lepszy wybór, więc i możliwe będą niższe ceny. Niekiedy można nabyć ogumienie o różnych gabarytach. Na przykład na sezon letni korzystać z opon mniejszych, a w trakcie sezonu zimowego korzystać opon grubszych. Tak oto na sezon letni zakładać opony 185 65 14, a na zimę opony (opony do volvo s40) 195 65 15. Oczywiście przy takiej sytuacji musimy nabyć również dwa zestawy felg.

Dobór ogumienia oraz felg często jest dużym wydatkiem. Pamiętajmy jednak o tym jako inwestycji w nasze bezpieczeństwo. Dodatkowo taki zakup może być jednorazowy. Przecież jeśli kupimy dwa zestawy do jednego samochodu, to będziemy z nich korzystać bardzo długo, aż się nie zestarzeją i będzie je trzeba wyrzucić. Nie jest to więc wydatek sezonowy, tylko jednorazowy. Nabywając ogumienie warto czasem pomyśleć, czy nie bezpieczniej pójść nieco dalej i zakupić ogumienie wyższej klasy, żeby być pewnym, że w przypadku ryzyka i poślizgu auto będzie się trzymać nawierzchni.

Leave a Reply

*