Czemu warto oddać do zregenerowania uszkodzoną turbosprężarkę?

Historia turbodoładowania jest nieomal tak długa, jak powstawanie motoru benzynowego. Pierwsza turbosprężarka miała ubogie zastosowanie, była wykorzystywana jedynie do bardzo dużych jednostek napędowych, takich jak silniki w okrętach.

W przemyśle samochodowym proces turbodoładowania rozpoczął się razem z silnikami samochodów ciężarowych. Od tamtej pory krok po kroku zaczęło się wprowadzanie takiego procesu do przemysłu samochodowego.

Znaczenie turbosprężarek w samochodach osobowych nabierało na sile, bo wzrastała ich jakość, a emisja CO2 widocznie się poprawiała (dodatkowe info). Dziś turbodoładowanie silników benzynowych w pierwszym rzędzie nie bywa roztrząsane w aspektach wydajnościowych, a wiąże się z widocznym zmniejszeniem zużycia benzyny, a to w efekcie prowadzi do mniejszego zanieczyszczenia otoczenia. Podobnie ma się to w przypadku samochodów ciężarowych. Dlatego tak ważne bywa, żeby turbosprężarka była zawsze niezawodna. W przypadku uszkodzeń, których nie można uniknąć, obowiązkowa jest regeneracja turbosprężarki samochodu ciężarowego. To niemały wydatek, ale o wiele bardziej opłacalny niż wymiana turbosprężarki na zupełnie nową. Nie dziwi więc, iż mechaników kształcących się wyłącznie w turbosprężarkach jest taki ogrom.

samochód BMW

Autor: Tom
Źródło: http://www.flickr.com

Żeby bez trudu zrozumieć zastosowanie turbosprężarek oraz tego jak istotna bywa regeneracja turbosprężarki samochodu ciężarowego, powinno się zrozumieć tę zasadę działania oraz zaznajomić się z metodą spalania benzyny w silniku. Obecnie, najbardziej rozpowszechnione i rozpoznawalne są jednostki napędowe czterocylindrowe. Proces pracy takiego typu jednostki napędowej przepracowywany podczas podwójnego obrotu wału korbowego składa się z czterech etapów: zasysania, kompresji, dekompresji oraz wydychania, a mianowicie wydzielania spalin.

Ta łatwa metoda działania silnika dostarcza różnorodne możliwości zwiększania jego mocy, poprzez: zwiększenie pojemności skokowej, czy powiększenie prędkości obrotowej.

Jeżeli zainteresował Cię niniejszy materiał, to nie czekaj i przeczytaj szczegóły na stronie (http://www.sol-drogowa.pl/pl/sol-drogowa/oferta). Z pewnością uznasz, że tam także są to niezwykle ciekawe informacje.

Znając te podstawowe zasady regeneracja turbosprężarki samochodu ciężarowego nie wydaje się niczym trudnym – .

Leave a Reply

*