Czemu stal jest tak ważnym materiałem dla ludzkości, krótki opis kilku jej odmian.

Stal jest jednym z najważniejszych obecnie konstrukcyjnych materiałów używanych przez człowieka, zaryzykować wręcz można stwierdzenie, że bez stali nasza cywilizacja nie wyglądałaby tak jak aktualnie wygląda.

firma

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com
Od czasu gdy w prymitywny sposób zaczęto wyrabiać pierwsze stalowe przedmioty pojawiło się tysiące odmian stali, które się różnią parametrami i zastosowaniem. A wszystko to dzięki wykorzystaniu odpowiednich dodatków i rozmaitych procesów podczas produkcji. Stal – zobacz ofertę stali zbrojeniowej: http://aner.com.pl/kategorie/stal-zbrojeniowa – jest stopem żelaza i węgla, ale zależnie od oczekiwań można do niej dodać różne inne metale, które znacząco mogą zmienić jej charakter. Dzięki takim dodatkom można zwiększyć twardość, zapewnić zabezpieczenie przed rdzą czy odporność na wysoki zakres temperatur temperatury i działanie kwasów. Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo różnych odmian stali, którą projektanci wykorzystywać mogą do różnych zastosowań.
domy wielorodzinne

Autor: Rafin Developer.
Źródło: Rafin Developer.
W pewnych okolicznościach potrzebne są wysokie parametry, a takie właśnie posiadają różnego rodzaju stale specjalne, takie jak na przykład 13crmo. Jest to szlachetna stal (aner stal sp z oo sp komandytowa) konstrukcyjna, stosowana przede wszystkim do budowy zbiorników i innych elementów mających pracować w wysokiej temperaturze. Może ona pracować w temperaturach do 550 stopni, jest równocześnie stosunkowo łatwa do spawania i obróbki.

Innym często używanym gatunkiem stali w zastosowaniach przemysłowych jest 16mo3, która jest odporna na rdzę, a dodatkowo dobrze znosi pracę w wysokich temperaturach. Stal ta przede wszystkim jest stosowana przy produkcji różnych zbiorników i kotłów.

Leave a Reply

*