Przechadzka to głównie duża dawka tlenu dla dziecka. Dotleniony organizm prawidłowo działa, mózg dobrze się rozwija, na buzi pojawiają się zdrowe rumieńce. Jeżeli maluch na spacerze śpi, oddycha spokojnie i głęboko, co służy dotlenieniu, a ruch na świeżym powietrzu służy mu jeszcze lepiej.

Dziecko, które na wędrówce biega, odziewamy tak jak siebie, a nawet o jedną warstwę mniej. Ciepły kombinezon zakładamy dopiero wtedy, gdy rodzice też zaczynają nosić zimowe kurtki. Ważne, by w zimne dni maleństwo miało na głowie czapeczkę, na dłoniach rękawiczki, na nóżkach ocieplone buty. Maleństwo śpiące w wózku trzeba dodatkowo okryć kocem. Gdy kark śpiącego dziecka jest ciepły i suchy, to dziecku jest dobrze. Z wyjścia na spacer zrezygnujemy tylko wtedy, gdy pogoda jest naprawdę nieodpowiednia (silny wiatr, ulewa, temperatura poniżej -10 stopni) lub dziecko jest akurat chore (choć sam katar nie powinien nas zatrzymać w domu – rześkie powietrze obkurczy śluzówkę nosa i wspomoże oddychanie). Znośnychłodek, a nawet lekki kapuśniaczek nie przeszkodzi spacerować a nawet jest wskazany dla dziecka. Spacery pomagają w wypracowaniu rytmu dnia.
Uzupełniające informacje na podany w tym tekście są Ci potrzebne? Bez stresu. Kliknij w ten link i wszelkie inne wątki tu wyszukasz. Zachęcamy!
Jeśli dziecko przed przechadzką i tuż po niej zje posiłek, nabierze stałych przyzwyczajeń. Swobodniej je też będzie przekonać, że dzień służy aktywności, a noc jest po to, by spać. Należy pamiętać, że chodzi nie tylko o samo wychodzenie na dwór, ale również o ruch na świeżym powietrzu – zabawę w ogródku , gonienie piłki, pchanie własnego wózka. Oczywiście rodzice muszą też kiedyś iść np. po zakupy, ale nawet takie wyjście może być atrakcyjnym spacerem, zwłaszcza jeżeli zamiast do zatłoczonego sklepu pójdziemy z malcem na targ pod gołym niebem. Zajrzyj tu, jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat odporności swojego dziecka – termometry, wagi i aspiratory dla dzieci.