Co zrobić, jeśli wymagane jest wysuszenie powietrza na większej przestrzeni?

Niektóre gałęzie przemysłu do wytwarzania wysokojakościowych wyrobów wymagają szczególnie suchego powietrza. Dotyczy to w większości przemysłu farmaceutycznego, energetycznego i spożywczego. Suche powietrze przeciwdziała namnażaniu się drobnoustrojów, bakterii i grzybów. Odgrywa to ważną rolę w każdej z wymienionych gałęzi przemysłu. Lekarstwa powinny być wytwarzane w warunkach sterylnej czystości, żywność wytwarzana w atmosferze ochronnej przez dłuższy czas jest świeża, suche powietrze zapobiega powstawaniu zwarć, które bywają bardzo niebezpieczne dla urządzeń energetycznych. Dla wytworzenia takich warunków stosuje się specjalne przyrządy, które osuszają powietrze atmosferyczne.

Fizyka królową nauk

Przemysłowe osuszanie powietrza

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com

Osuszanie powietrza na większą skalę może przebiegać dzięki zaawansowanym prawom fizyki związanymi z właściwościami wilgoci. Zjawisko użyte w osuszaczach atmosferycznych nazywa się adsorpcją. Polega ona na wiązaniu nadmiaru wody przez specjalny materiał do tego przeznaczony. Osuszacze wykorzystujące ten proces to osuszacze adsorpcyjne . Osuszacze te wprowadzają posuszacze (zobacz|sprawdź osuszacze powietrza)pod ciśnieniem do bębna wypełnionego Specjalną substancją, ogrzewapowietrze (hiperłącze do serwisu)schładzają w dobrze dopasowanym cyklu w celu usunięcia jak największej ilości wody z powietrza. Istotne, żeby w fanryce panowały warunki zmniejszające ilość wprowadzanego zawilgoconego powietrza, w przeciwnym wypadku wykorzystywanie osuszacza nie ma sensu.

Sprężone powietrze

Osuszacze są również stosowane w mechanizmach pneumatycznych. Wyższe ciśnienie wytrąca z powietrza wodę, która jest niemile widziana w każdym urządzeniu mechanicznym. Wilgoć z układów wysokiego ciśnienia eliminuje się stosując tam osuszacze wysokociśnieniowe . Zasada działania jest zbliżona, jednak efektywność i wytrzymałość jest proporcjonalnie większa. Tego rodzaju osuszacz powinien być w stanie wytrzymać ciśnienie panujące w układzie, które często przekracza sto atmosfer. Innym sposobem eliminowania wilgoci z układów pneumatycznych jest jego chłodzenie. Jest to metoda równie skuteczna co adsorpcja, wymaga jedynie wdrożenia innych procesów technologicznych na etapie produkcji maszyny.

Leave a Reply

*