Co warto wiedzieć o chętnie konsumowanych u nas ziemniakach?

Ziemniaki zjadamy z reguły kilka razy na tydzień. Są i tacy, którzy są w stanie zjadać je bez żadnych dodatków. Ziemniaki są tak popularne, że wydawałoby się, że znamy jest na wskroś. Tymczasem w powszechnej opinii pojawia się wiele nieprawidłowych wierzeń odnośnie tego lubianego warzywa. Co wobec tego warto wiedzieć o kartoflach?

ziemniaki

Autor: Frank Steiner
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, ziemniaki nie są tak bardzo kaloryczne, jak mogłoby się wydawać. Dużo ludzi odchodzi od spożywania kartofli, kiedy planuje pozbyć się paru kilogramów. Zazwyczaj kartofle są wykluczane z odchudzającej diety. Tymczasem wcale nie posiadają one tak wielu kilokalorii. Szacuje się, że jest to jedynie 70kcal na 100 g.

Nie zapominaj o tym, że możesz przeczytać inne interesujące wątki – wystarczy zaledwie na tej stronie www najechać na umieszczony tam link.

Problem w tym, że ziemniaki z reguły zjadamy z sosami – i to te składniki są odpowiedzialne za przyrost tkanki tłuszczowej.

Jednocześnie kartofle posiadają dużo wartościowych witamin oraz innych składników. W pierwszej kolejności, są źródłem potasu oraz magnezu. Ponadto jest w nich żelazo oraz fosfor a także wapń. Tego rodzaju składniki powodują, że ziemniaki regulują ciśnienie krwi, jak i również wzmacniają kości. Kartofle mogą również poprawić przemianę materii (smaczne przepisy). Są lekkostrawne i wpływają dobrze na pracę jelit. Są też źródłem błonnika, który jest odpowiedzialny regulowanie działania jelit.

ziemniaki

Autor: Andrew Reid Wildman, Artist, Writer, Photographer
Źródło: http://www.flickr.com

Ze wszystkich tych cennych mikroelementów jesteś w stanie jednak skorzystać tylko wtedy, kiedy odpowiednio przygotujesz ziemniaki. Dobrze jest mieć na uwadze, że szczególnie dużo witamin w ziemniakach jest od razu pod skórką. Z tego powodu warto powoli ziemniaki. Najlepiej tak cienko jak to tylko możliwe. Wówczas jest największa szansa na to, że posiłek okaże się źródłem cennych składników. Uważaj również, by nie gotować zbyt długo ziemniaków. Najlepiej pociąć ziemniaki w równej wielkości kawałki, a wszystkie ugotują się równomiernie.

Leave a Reply

*