Co to jest ochrona własności intelektualnej?

Prawo autorskie to dziś modny temat. Wiele osób zainteresowało się tym zagadnieniem po aferze związanej z ACTA – międzynarodowego porozumienia, zaakceptowanego także przez polskie władze.

Ku zdziwieniu przeciętnego użytkownika internetu okazało się, że istnieje coś takiego, jak ochrona sprawozdania gospodarowanie odpadami bydgoszcz własności intelektualnej, której należy przestrzegać. Tymczasem w naszym kraju prawo własności intelektualnej obowiązuje od dawna, co więcej o tym, że jego nieznajomość szkodzi przekona się każdy, kto stworzy jakieś dzieło, bądź też będzie chciał opatentować swój produkt.

Zasadnicze regulacje prawne, które regulują w Polsce prawo własności intelektualnej to, m.in. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W tej ustawie zawarte są najważniejsze ustalenia , które pozwolą nam zorientować się w znaczących dla systemu prawnego zagadnieniach.

W pierwszej kolejności dowiemy się, co jest przedmiotem prawa autorskiego. Poza tym w ustawie określone są wszystkie zasady tzw. dozwolonego użytku, czyli kiedy i w jaki sposób możemy legalnie korzystać z dzieł chronionych prawem autorskim.

obliczymy Twoje podatki

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

W dzisiejszych czasach,w dobie internetu, gdy bez problemu udostępnia się dzieła innych twórców dowolnej liczbie użytkowników, to informacja godna zapamiętania. Z ustawy wyczytamy również, jakie sankcje karne grożą za złamanie przepisów.

Kolejna ustawa jest wszelkich wynalazców i producentów towarów, a także agencji reklamowych, ponieważ dotyczy prawa własności przemysłowej.kliknij hiperłącze pit zmiana kontaWłasność przemysłowa to zagadnienie, które dotyczy między innymi wszelkich wynalazków, a także wzorów przemysłowych i użytkowych oraz znaków towarowych.
O co w tym wszystkim chodzi?. Przykładowo jeśli jesteśmy właścicielem firmy i mamy zamiar nazwać naszą markę lub produkt, to musimy wybrać nazwę, która zgodnie z ustawą będzie znakiem towarowym. Może to być wyraz, rysunek, kompozycja kolorystyczna, a nawet melodia. Zastrzec możemy także slogan reklamowy. Instytucją, która zajmuje się rejestracją i zastrzeganiem znaku towarowego jest Urząd Patentowy

Tutaj także nabędziemy prawo do ochrony patentu, czyli jakiegoś konkretnego rozwiązania technicznego lub możliwość wyłącznego korzystania z wynalazku.Warto mieć na uwadze, że są to trudne sprawy, na tyle jednak istotne w procesie prowadzenia własnego biznesu, że warto odwiedzić prawnika. Niejedna kancelaria patentowa Warszawa zajmuje się doradztwem i orzecznictwem prawnym w tym zakresie.

Leave a Reply

*