Co to jest astygmatyzm i czy możemy z nim walczyć?

Astygmatyzm to wada wzroku, jaka zdarza się dosyć często. Czasem zdarza się razem z dalekowzrocznością albo krótkowzrocznością, a bierze się z braku symetryczności rogówki. Chodzi o to, że prawidłowa rogówka posiada okrągły kształt, natomiast u astygmatyków ma silne zakrzywienie.

U dotkniętych nią ludzi oglądane obrazy są nie do końca wyraźne oraz zniekształcone, co spowodowane jest tym, że promienie światła nie skupiają się w jednym punkcie na siatkówce, ale w dwóch osiach. By polepszyć swój wzrok astygmatycy często stosują soczewki dla astygmatyków – czytaj więcej o soczewkach kontaktowych dla stygmatyków. W jaki sposób zdiagnozować tą wadę? Potrzebne jest bardzo łatwe badanie u specjalisty. Może to być keratometria albo elektroniczne mapowanie powierzchni gałki ocznej. Wykrycie tej wady wzroku odbywa się na podstawie różnych objawów. Jednym z nich jest słabe widzenie, i to zarówno z dalekiej odległości, jak i z bliska.

poznaj rodzaje soczewek miesięcznych

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

To również trudność, żeby przeczytać drobny druk.

Wejdź na serwis internetowy (http://www.aptekadziecka.pl/pol_m_DZIECKO_Akcesoria-do-karmienia-dzieci-398.html), a poznasz informacje na opisywany temat jeszcze w większym stopniu – z pewnością okażą się ciekawe oraz totalnie Cię pochłoną.

Osoby z astygmatyzmem także dość często mrużą oczy. Odpowiednie na astygmatyzm są różne soczewki, na przykład soczewki miesięczne czy toryczne. Użycie soczewek do codziennego użytku okazało się przełomem w korygowaniu tej wady. Pomagają tutaj szkła cylindryczne, jakie jeszcze jakiś czas temu występowały wyłącznie w okularach. Właściwe szlify na szkłach dają załamywanie się światła pod kątem prostym, co powoduje punktowe odbijanie się obrazu na siatkówce. Użycie takich szkieł cylindrycznych w soczewkach wyeliminowało konieczność noszenia okularów.

Soczewki toryczne korygują astygmatyzm i zapewniają bardzo dobrą jakość widzenia, przy tym jednocześnie eliminują wszelkie objawy poboczne tej wady wzroku, łącznie z bólem głowy lub też nieprzyjemnym wrażeniem napięcia w oczach. Są co ważne bardzo wygodne do noszenia, wykonane z delikatnego surowca silikonowo-hydrożelowego. Dają wysoki poziom nawilżenia i wyróżniają się większą przepuszczalnością powietrza. Nie powodują jednocześnie niedotlenienia, ograniczają uczucie suchości oka również podczas długotrwałego noszenia soczewek. Jak widać, obecnie nowe metody walczenia z taka chorobą pozwalają na całkiem normalne funkcjonowanie ludzi cierpiących na astygmatyzm. Wiadomo, iż nie jest to komfort jak w przypadku całkiem zdrowych ludzi, jednakże warto korzystać z osiągnięć nauki oraz medycyny by polepszyć własne samopoczucie i jakość życia.

Leave a Reply

*