Co to jest asfalt? Czy może wstępować naturalnie? Do jakich rzeczy się go używa? Czym jest asfalt wysokomodyfikowany?

Z reguły korzystając z różnych rzeczy nawet nie analizujemy, ani nie dociekamy skąd się właściwie wzięły? Albo też z jakich rzeczy są one zrobione? Tak to wygląda choćby z naszymi drogami, po których przecież dużo jeździmy. Z pewnością mało ludzi zastanawia się z czego zrobione są nasze drogi.

usterka

Autor: Joshua Brown
Źródło: http://www.flickr.com
A przecież to ciekawa sprawa.
Asfalt jest wszak pochodzenia naturalnego. To materiał, który może występować jako skała lub też lepiąca się ciecz. Natomiast może również być otrzymywany w trakcie przerobu ropy naftowej. W takim wypadku chodzi o asfalt ponaftowy. Ma wtedy stałą albo półstałą konsystencję -zobacz na Jest to surowiec bardzo trwały, dlatego też ma zastosowanie w robieniu dróg, które wszak są podatne na ogromne obciążenia.

Kliknij tutaj oraz zobacz przykłady (http://www.arapneumatik.pl/k-13-pozycjonery-ustawniki-pozycyjne-flowserve-pmv-siemens), które też mówią o analizowanej kwestii. Znajdziesz tam informacje, które na pewno poszerzą Twoją wiedzę w tej sprawie.

Używa się go także przy wytwarzaniu papy. Asfalt może mieć różną jakość, na temat której możemy wnioskować na podstawie ciągliwości, łamliwości albo chociażby temperaturze, w której mięknie. Ta potoczna nazwa asfalt, jaką stosujemy gdy mówimy o drogach, to właściwie asfaltobeton. W takim wypadku jest on właściwie takim lepiszczem, jakie wiąże kruszywa w masie. Takie lepiszcze nazwane jest bITumem.

Kiedy mowa o drogach, do budowy jakich używamy asfaltobetonu, to podlegają one dużym obciążeniom. Dlatego, iż ruch na takich drogach się wzmaga, ważne jest by rezultat prac był maksymalnie trwały. Z tego względu właśnie wynaleziono asfalt wysokomodyfikowany, jaki ma większy stopień trwałości niż surowiec dotąd stosowany. Jest on trwalszy na ciężkie warunki eksploatacji, jakie panują na naszych drogach. Chodzi o duże – obciążenia osiowe oraz ogromny ruch, jaki co roku rośnie coraz bardziej.
Ten produkt to lepiszcze nowej generacji, modyfikowany jest przy użyciu nowego typu polimerów. Taki surowiec jest bardzo odporny na powstające często na naszych drogach niepożądane koleiny.

Jeżeli niniejszy artykuł Cię intryguje, to kliknij ten odnośnik – odnajdziesz tam unikalny serwis www (http://www.jwp.pl/uslugi/szkolenia/), który z pewnością uznasz za godny uwagi.

Ogromnie utrudniają one utrzymanie się na szosie. najbardziej przy większej prędkości mogą być one bardzo niebezpieczne. Do tego lepiej znosi niższe temperatury, jakie odpowiadają za pękanie nawierzchni. W ten sposób powstają na drodze dziury, jakie są największą zmora właścicieli aut. Można sobie bardzo łatwo uszkodzić samochód wjeżdżając na tak uszkodzoną jezdnię. Szczególnie po okresie zimowym stan nawierzchni pozostawia w niektórych miejscach wiele do życzenia.

Właśnie zapobieganie spękaniu nawierzchni to podstawowa idea, która przyświecała osobom tworzącym taki materiał. Chciano zrobić coś, co dłuższy czas będzie można eksploatować, bez obaw o robioną co chwilę i drogą wymianę.

Jeśli chodzi o różnice z klasycznym asfaltem są głównie w ilości polimerów, jakich jest większą ilość w asfalcie wysokomodyfikowanym, co bardzo odzwierciedla się w wytrzymałości takiego surowca. Ze względu też na te cechy, materiał taki przyjął się i jest już częściej stosowany do budowy dróg.

Leave a Reply

*