Co oferują przenośniki taśmowe i jak pomagają w pracy? Poznaj typy przenośników i ich stosowanie. Sprawdź w jakich miejscach najbardziej się sprawdzają

Przenośniki taśmowe to narzędzia transportowe o charakterze ciągłym, szczególnie wykorzystywane w celu transportusubstancji sypkich albo rozdrobnionych. Z sukcesem są używane w magazynach, składowiskach czy kopalniach. Wspaniale działają także na liniach produkcyjnych.

maszyna technologiczna

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com

Sprawdź więcej informacji o przenośnikach taśmowych http://www.robak.konin.pl/oferta/przenosniki-tasmoweBez wątpienia znamy wiele mechanizmów przenośników taśmowych. Niemal każda z nich napędzana jest silnikiem elektrycznym. Najczęściej stosowanym jest przenośnik, który składa się z taśmy transportowej, tak zwanej przenośnikowej złączonej w pętlę. Oparta jest na rolkach, które nazywa się krążnikami, napędzana zaś za pomocą jednego lub większej ilości bębnów napędzających. Taśma jest napinana przy pomocy mniej lub bardziej złożonych mechanizmów napinających. Podczas transportu tworzyw mogących oblepiać taśmę używane są z reguły także narzędzia do czyszczenia taśmy, jak szczotki lub skrobaki. Taśma w przenośniku taśmowym wykonana jest z reguły z gumy, silikonu, jak również z elastycznego materiału. Istnieją także przenośniki, gdzie rolę nośnika spełnia taśma lub siatka stalowa, o różnym splocie. Tego rodzaju konstrukcje wykorzystywane są przykładowo na liniach technologicznych które przechodzą przez piece czy myjki. Są też przenośniki uruchamiane linami, przenośniki z taśmą, która zawiera poprzeczki, tak zwane zabieraki. Ułatwiają one transport materiałów pod dużymi kątami. W długich przenośnikach taśma powrotna często jest odwracalna.

Przenośnik taśmowy

Autor: peter
Źródło: http://www.flickr.com
Depaletyzatory – wybór

Interesującym rozwiązaniem jest również konstrukcja z taśmą, zwinięta jest w rurę w środkowej części trasy przenośnika . Dzięki temu materiał transportowany ochraniany jest przed warunkami zewnętrznymi. Przenośniki taśmowe są w stanie mieć wagi, czyli tak zwane liczniki przepływu przewożonego materiału. Pracę przenośnika zabezpieczają sygnalizatory zrywania taśmy czy przeciążenia, a także czujniki temperatury i zbiegania taśmy. Przenośniki taśmowe są w stanie transportować towary na niezwykle dalekie, wielokilometrowe odległości. Korzysta się z nich dokładnie tam, gdzie transport kołowy sprawia trudności lub jest mniej ekonomiczny. Wykorzystuje się go również do przenoszenia materiałów z miejsca położonego niżej. W kopalniach podziemnych przenośniki taśmowe po odpowiednich zabezpieczeniach mogą służyć do przewożenia pracowników. W kopalniach odkrywkowych wykorzystuje się przenośników, których położenie jest wymieniane w momencie przenoszenia frontu robót za pomocą tak nazywanych mostów skarpowych.
Dodatkowe informacje – czego jeszcze nie wiesz?

Leave a Reply

*