Uprawa chryzantem gałązkowych

W dzisiejszych czasach wielką ilość kłopotów z kwestiami związanymi z niezadbanymi ogrodami może pomóc rozwiązać właściwe wybranie roślin. Dobranie odpowiednich gatunków nie jest jednak zwyczajowo kwestią łatwą. Aby trafnie dokonać wyboru, najlepiej zapoznać się bliżej z samą kwestią uprawy roślin ozdobnych. Z powodu coraz chłodniejszych temperatur i nadchodzącego listopada dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad hodowlą tak ślicznych kwiatów, jak chryzantema gałązkowa.

Chryzantemy doniczkowe

Autor: Verity Cridland
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantema to prześliczna, popularna roślina ozdobna o fenomenalnych okrągłych kwiatostanach. Niespotykanie ceniona w Azji, znalazła się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa znaleziona na jej kwiatach zapewnia wspaniałe zdrowie. W wielu państwach azjatyckich ofiarowanie czerwonej lub żółtej chryzantemy jest wyznaniem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października i należy do roślin średnio wymagających pod względem włożonego wysiłku.

W trakcie rozważania nad wybraniem odpowiednich sadzonek chryzantem, należy uwzględnić rozmaite rodzaje chryzantem. Dużo zależy tutaj od indywidualnych pragnień,jak i od gustu klienta. Dobrze jednak zawsze wybierać to, co lepsze dla ogrodu. Każdej osobie zależy, aby jego ogród prezentował sobą klasę i autentyczny styl. Z takiej przyczyny należy przyłożyć się intensywnie do jego dobrego wyglądu. Można kupić na przykład rodzaje mrozoodporne, np. Bold Sophia, chryzantema skandynawska, Ginger lub Jessica – są one całkiem wytrzymałe i bez trudu można je hodować jako rośliny wieloletnie. Aby je wyhodować, najlepiej zakupić gotowe sadzonki chryzantem. Jest to z pewnością rozwiązanie tańsze – ceny chryzantem nie są wtedy duże w porównaniu dla przykładu z kosztem zakupu wyrośniętego krzaka.

Chryzantemy

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy właściwie wyhodowane odwdzięczają się zapadającym w pamięć kolorem, zaś cięte długo zachowują piękno. Chryzantema gałązkowa może przybierać rozmaite kolory – od żółtej przez czerwień i bordo po białe, różowe i żółte. Podczas hodowli trzeba pamiętać, że są bardzo wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich dobre oświetlenie jest bardzo istotne po zimowaniu. W przypadku wystąpienia mszyc dywaniki (więcej w tym serwisie) mączniaka prawdziwego, należy spryskać właściwym środkiem owadobójczym i powtórzyć oprysk co najmniej dwa razy.

Dorosła chryzantema zwykle ma wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr. Ziemia powinna być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5. Współcześnie chryzantemy hoduje się nie tylko na 11 listopada, ale jako jeden z kwiatów zdobiących ogród lub taras.

Leave a Reply

*