Uprawa chryzantem gałązkowych

W dzisiejszych czasach wielką ilość kłopotów z kwestiami związanymi z niezadbanymi ogrodami może pomóc rozwiązać właściwe wybranie roślin. Dobranie odpowiednich gatunków nie jest jednak zwyczajowo kwestią łatwą. Aby trafnie dokonać wyboru, najlepiej zapoznać się bliżej z samą kwestią uprawy roślin ozdobnych. Z powodu coraz chłodniejszych temperatur i nadchodzącego listopada dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad hodowlą tak ślicznych kwiatów, jak chryzantema gałązkowa.

Chryzantemy doniczkowe

Autor: Verity Cridland
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantema to prześliczna, popularna roślina ozdobna o fenomenalnych okrągłych kwiatostanach. Niespotykanie ceniona w Azji, znalazła się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa znaleziona na jej kwiatach zapewnia wspaniałe zdrowie.

Jeśli masz chęć poznać uzupełniające informacje na omawiany tu temat, to przeczytaj to ważne opracowanie (http://zielonastrefa.net/pielegnacja-ogrodow-warszawa/) – ono także jest warte uwagi.

W wielu państwach azjatyckich ofiarowanie czerwonej lub żółtej chryzantemy jest wyznaniem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października i należy do roślin średnio wymagających pod względem włożonego wysiłku.

W trakcie rozważania nad wybraniem odpowiednich sadzonek chryzantem, należy uwzględnić rozmaite rodzaje chryzantem. Dużo zależy tutaj od indywidualnych pragnień,jak i od gustu klienta. Dobrze jednak zawsze wybierać to, co lepsze dla ogrodu. Każdej osobie zależy, aby jego ogród prezentował sobą klasę i autentyczny styl. Z takiej przyczyny należy przyłożyć się intensywnie do jego dobrego wyglądu. Można kupić na przykład rodzaje mrozoodporne, np. Bold Sophia, chryzantema skandynawska, Ginger lub Jessica – są one całkiem wytrzymałe i bez trudu można je hodować jako rośliny wieloletnie. Aby je wyhodować, najlepiej zakupić gotowe sadzonki chryzantem. Jest to z pewnością rozwiązanie tańsze – ceny chryzantem nie są wtedy duże w porównaniu dla przykładu z kosztem zakupu wyrośniętego krzaka.

Chryzantemy

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy właściwie wyhodowane odwdzięczają się zapadającym w pamięć kolorem, zaś cięte długo zachowują piękno. Chryzantema gałązkowa może przybierać rozmaite kolory – od żółtej przez czerwień i bordo po białe, różowe i żółte. Podczas hodowli trzeba pamiętać, że są bardzo wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich dobre oświetlenie jest bardzo istotne po zimowaniu. W przypadku wystąpienia mszyc dywaniki (więcej w tym serwisie) mączniaka prawdziwego, należy spryskać właściwym środkiem owadobójczym i powtórzyć oprysk co najmniej dwa razy.

Dorosła chryzantema zwykle ma wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr. Ziemia powinna być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5. Współcześnie chryzantemy hoduje się nie tylko na 11 listopada, ale jako jeden z kwiatów zdobiących ogród lub taras.

Leave a Reply

*