Bejcowanie nasion

Proces zaprawiania ziaren, nazywane także bejcowaniem nasion, dotyczy przede wszystkim działań stosowanych przez większe firmy produkujące żywność na handel. Aby plony były zdrowe i urodzajne do wysiewu należy wykorzystać zdrowy materiał roślinny. Olbrzymie znaczenie ma też jakość ziemi oraz ziaren, które mogą zamieszkiwać grzyby, wirusy czy też bakterie, które zaczynają atakować roślinę w pierwszej fazie – podczas kiełkowania.

Bardzo często z tego powodu młode siewki nie rozwijają się i zamierają, a zbiory mają niezadowalającą jakość i niewielką ilość. Co daje bejcowania nasion przed zasiewem? Czy nie szkodzi to uprawnianej żywności?

wschodzące nasiona

Do pocztu szkodliwych grzybów powodujących choroby roślin, które mogą kryć się w ziemi klasyfikuje się odmiany: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium, Alternaria, Botritis, Sclerotinia. Zaprawy do nasion mają zniszczyć bądź zmniejszyć ilość tych patogenicznych organizmów, które znajdują się na zewnątrz nasion albo w środku nich. Chronią one roślinę nawet przez 2-3 tygodnie w okresie kiełkowania, kiedy może jej zagrażać patogen zasiedlający glebę do której została wysiana.

kiełkujące nasiona

Nie wliczając groźnych grzybów, siewkom które kiełkują, w ziemi mogą grozić inne niebezpieczeństwa, jak larwy, szyjce i połyśnice. Stosowanie zaprawy do nasion w początkowej fazie wzrostu roślin może zapobiec atakom pewnych chorób i szkodników. Może również wykluczyć nieodzowność zastosowania oprysków chemicznych, które są znacznie niebezpieczniejsze w efekcie dla środowiska niż zaprawy do nasion.

W roku 2009 mnóstwo zapraw usunięto ze sprzedaży i możliwości użycia w Polsce. Dzisiaj jednak mamy duży wybór preparatów, które możemy kupić i użyć do zabezpieczenia nasion warzyw i kwiatów. Także w hodowlach roślin hobbystycznych, w domowym ogródku, lub na działce. Najlepiej jest stosować preparaty pochodzenia naturalnego, o minimalnej ilości środków które mogą zaszkodzić środowisku. Polecamy więc preparat Syllit 65wp. Można go stosować w sadach. Działa grzybobójczo o formie proszkowej, z której przygotowuje się zawiesinę i spryskuje drzewka owocowe w celach interwencyjnych lub zapobiegawczych.

Leave a Reply

*