Aranżacja ogródka

Aranżacja ogródka, w szczególności małego ogródka nie zawsze jest prosta. Odpowiednio urządzony mały ogródek to staranne połączenie fragmentów architektonicznych z roślinami.
Nieduży ogród często jest osłonięty litym ogrodzeniem, kreuje salon na powietrzu, którego najistotniejszą częścią jest miejsce do wypoczynku.

Trawnik

Autor: Peter Kaminski
Źródło: http://www.flickr.com
Maki

Autor: _Skender_
Źródło: www.flickr.com
W niedużym ogrodzie tak samo istotne jak roślinki będą fragmenty architektoniczne, na przykład nawierzchnie, schody – odnośnik do strony – czy też murki. Surowce, z jakich są wykonane, muszą pasować do architektury domku.
siatka do siatkówki

Autor: www.homejobsbymom.com
Źródło: http://www.flickr.com
Nieduży ogródek tworzy statyczny układ, w którym nie ma miejsca na nieokiełznany wzrost roślinek. Oglądany z bliska – zawsze musi być nieskazitelny i dopracowany w detalach. Układ roślin oraz fragmentów małej architektury w niedużym ogrodzie musi być czytelny; nazbyt duże ich nagromadzenie sprawi wrażenie bezładu. Jeśli jest dosyć dużo powierzchni, przestrzeń niewielkiego ogródka możemy podzielić kępami roślin czy też elementami architektonicznymi w taki sposób, żeby nie było widać jej krańców; da to złudzenie, że jest ogromniejsza.

Zobacz ten interesujący artykuł a jeśli interesuje Cię więcej danych na omawiany temat to odkryj więcej tutaj – odnajdziesz więcej informacji na to zagadnienie.

Przypadkiem szczególnym jest malutki ogródek miejski. Ograniczony murami budynków a także płotu, nie większy aniżeli pokój, kreuje patio, którego większa część jest wybrukowana. Rośliny sadzone są jedynie po bokach bądź w donicach, które można przenosić, tworząc nowe układy.

W niewielkim ogródku z założenia nie ma dorodnych roślin, natomiast ważną rolę odgrywają fragmenty architektoniczne. Jeśli starczy miejsca w twoim ogródku, na pewno warto zadbać o rekreację – starczy na przykład rozwieszona między drzewami siatka do siatkówki.

Leave a Reply

*